Irak'ta modern hikâyenin doğuşu (1908-1940)
The emergence of modern iraqi story (1908-1940)
- Tez No: 159700
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
250 ÖZET Irak hikâyeciliği Irak'ta uyanış hareketinin etkisi altında ortaya çıkmaya başlamıştır. Tanzimat'ın ilanından sonra Irak düşüncesi ıslahatçı bir yönelim sergilemiştir. Hikâye yazarları,“Rüya Hikâyeciliği”diye bilinen, kendine has bir türle toplumu ıslah etmeye ve uyanmasını sağlamaya gayret etmişlerdir. Birinci Dünya Savaşından sonra Irak toplumunun yaşadığı sosyal uyanış hareketi, yeni fikrî pencerelerin açılmasını sağlamıştır. Bu açılım, Iraklı hikâye yazarının Mısır ve Türk hikâyeciliğinin yanında, Avrupa' daki modern sanatsal şekilleri ve farklı yönelimlerini tanımasında doğrudan etkin olmuştur. Irak düşüncesinde çoğalmaya başlayan düşünce akımları, Iraklı edebiyatçıların farklı yönelimlere sahip çeşitli hikâye şekillerini tanımalarına doğrudan etkili olmuştur. Bu da otuzlu yıllarını başlarından başlamıştır. Tercüme yoluyla ya da doğrudan yabancı ve Arap kaynaklı hikâyelerin Irak edebiyat pazarlarına girmesinin Irak hikâyeciliğinin seyrine, özellikle de yazarlar üzerinde çok büyük bir etkisi olmuştur. Irak hikâyeciliğinin yapısını ve karakterini, özelliklerini ve eğilimlerini belirleyen yabancı ve Arap orijinli etkenler, îki Dünya Savaşı arasındaki Iraklı önemli hikayecilerin çalışmalarında belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. SUMMARY: The ideology in Iraq after the announcement of the outman constitution takes the role of social improvement. Since stories and social thought are getting side by side, the stories too incline toward social improvement direction. Authors tried within t heir w orks t o i mprove t heir c ountry i n a s pecial n ew s tyle c ailed ( Vision) stories. The social improvement in the Iraqi Society after the First World War and the opening of new gates on different new ideologies were the main factors that lead the Iraqi authors to meet new modem types of European stories in addition to the Turkish and the Egyptian ones. The coming of the foreign works into Iraq was either by translation or in a direct way in thirties. This had a great share of affect on the rood of the Iraqi stories.
Özet (Çeviri)
250 ÖZET Irak hikâyeciliği Irak'ta uyanış hareketinin etkisi altında ortaya çıkmaya başlamıştır. Tanzimat'ın ilanından sonra Irak düşüncesi ıslahatçı bir yönelim sergilemiştir. Hikâye yazarları,“Rüya Hikâyeciliği”diye bilinen, kendine has bir türle toplumu ıslah etmeye ve uyanmasını sağlamaya gayret etmişlerdir. Birinci Dünya Savaşından sonra Irak toplumunun yaşadığı sosyal uyanış hareketi, yeni fikrî pencerelerin açılmasını sağlamıştır. Bu açılım, Iraklı hikâye yazarının Mısır ve Türk hikâyeciliğinin yanında, Avrupa' daki modern sanatsal şekilleri ve farklı yönelimlerini tanımasında doğrudan etkin olmuştur. Irak düşüncesinde çoğalmaya başlayan düşünce akımları, Iraklı edebiyatçıların farklı yönelimlere sahip çeşitli hikâye şekillerini tanımalarına doğrudan etkili olmuştur. Bu da otuzlu yıllarını başlarından başlamıştır. Tercüme yoluyla ya da doğrudan yabancı ve Arap kaynaklı hikâyelerin Irak edebiyat pazarlarına girmesinin Irak hikâyeciliğinin seyrine, özellikle de yazarlar üzerinde çok büyük bir etkisi olmuştur. Irak hikâyeciliğinin yapısını ve karakterini, özelliklerini ve eğilimlerini belirleyen yabancı ve Arap orijinli etkenler, îki Dünya Savaşı arasındaki Iraklı önemli hikayecilerin çalışmalarında belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. SUMMARY: The ideology in Iraq after the announcement of the outman constitution takes the role of social improvement. Since stories and social thought are getting side by side, the stories too incline toward social improvement direction. Authors tried within t heir w orks t o i mprove t heir c ountry i n a s pecial n ew s tyle c ailed ( Vision) stories. The social improvement in the Iraqi Society after the First World War and the opening of new gates on different new ideologies were the main factors that lead the Iraqi authors to meet new modem types of European stories in addition to the Turkish and the Egyptian ones. The coming of the foreign works into Iraq was either by translation or in a direct way in thirties. This had a great share of affect on the rood of the Iraqi stories.251 It leads to its diversity. It also made the Iraqi story gain the basic structures of the modern story. May be the effect of Arabic and foreign works are plainly seen in the works of the Iraqi Authors between the Tow World Wars.