Tasavvuf ve masallar nonim dünya masallarında ve tasavvufta kullanılan imgeler arasındaki paralelliklerin kişisel gelişim, arayış ve aşk olguları çerçevesinde incelenmesi
Sufism and storytelling: A study on the paralellism between the symbols used in sufism and in anonymous world stories within the framework of personal development, search and love
  1. Tez No: 159698
  2. Yazar: SALİH TAHİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, ilk bakışta birbirinden ayrı alanlar ve gelenekler olarak algılanan tasavvuf uygulamaları ve masalcılık geleneği arasında fark edilen çeşitli paralelliklere işaret etmekte, söz konusu iki alanı bu alanlar arasında ortak paydalar olarak tespit edilen kişisel gelişim, arayış ve aşk olguları çerçevesinde tanıtmakta ve nihai olarak iki alanın birbiri ile ne düzeyde etkileşim içerisinde olduğu konusuna değinmektedir. Bu çalışmanın amacı, zengin ve gizemli bir kökene mensup olmaları bakımından insanın doğası ile yakından ilişkili olan ve bu özelliğinden dolayı insanın kişisel gelişiminde eski çağlardan bu yana başarılı şekilde kullanılagelen masalların, aynı eğitici özelliklerinden dolayı, ve tasavvuf alanında yaşanan ifade zorluklarının da bir sonucu olarak, tasavvuf geleneğinde etkin bir ifade ve eğitim aracı olarak kullanıldığının örnekleri ile gösterilerek ispatlanmasıdır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis work hereby points at certain parallelisms noticed between Sufi practices and the storytelling tradition which, at the first glance, strike one as distinct fields and disciplines, introduces to the reader the said two disciplines within the context of personal development, search, and love, which may be identified as common denominators between the two, and finally dwells on the question of how interrelated these two fields are with each other. The purpose of this work is to prove and to demonstrate with examples that stories, which are closely related to the human nature due to the fact that they belong to a rich and mysterious origin and have, therefore, been used successfully in the personal development of the mankind, have, for the same educative characteristics and as a consequence of the hardships of expression experienced in Sufism, been used as an efficient tool of expression and education in the Sufi tradition. Vll