Göstergebilim ve bir söylem biçimi olarak sinema
Semiotics and as a kind of discourse cinema
  1. Tez No: 159710
  2. Yazar: TARIK AYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışmada dilbilim ve felsefe için önemli bir yerde bulunan söylem kavramının Saussure, Peirce ve Barthes'ın görüşleri doğrultusunda araştırılması amaçlanmıştır. İşaretlerle işleyen ve bir anlamlama alam olarak işletilen sinema bir söylem türü olarak tasarlanmıştır. Tezin ilk bölümünde Saussure, Peirce ve Barthes'ın göstergebilim hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Bu bölümde gösterge kavramı incelenmiştir. Bu kavrama kendi anlamlama sistemini içerisinde barındıran söylem ve onun kuruluşu bağlamında bir değer atfedilmiştir. İkinci bölümde söylem ve anlatı ilişkisi Barthes'ın ve Foucault'un görüşleri önemsenerek incelenmiştir. Ayrıca söylemi olanaklı kılan şartlar doğrultusunda ve bir söylem bakışı altoda ideoloji kavramı ifade edilmiştir. Üçüncü bölüm, sinematografik olarak adlandırılan özel işaretleri kullanarak gerçekliği anlatma imkanı sunan sinema hakkındadır. Tezin bu kısmında sinemaya görsel görüş biçimlerini ve düşünce şekillerini değiştirebilen bir anlatı formu olarak yaklaşılmıştır. 198
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to explore the concept of discourse in both linguistics and philosophy by considering the views of Saussure, Peirce and Barthes. By regarding the narratives produced by discourse, cinema is proposed as a kind of discourse and a signification field operating with indexes. The first chapter of the thesis is devoted to semiotics including the views of Saussure, Peirce and Barthes. This chapter examines the concept of sign and its scope in constituting a discourse which is a signification system in itself. The second chapter deals with the relation of discourse and narrative by focusing on Barthes' and Foucault's views. It also articulates the concept of ideology in regard to the discourse in terms of the conditions which make a discourse is possible. Third chapter is about the cinema which is a way of narrating the reality by using a special kind of signs, namely cinematopographic signs. In this part of the thesis it is assumed that cinema is a form of narrative which changes our visual aspects and our modes of thought. 199