Merdivenli itfaiye araçlarında kurtarma sepeti denge kontrolü
Rescue cage stability control in ladder fire trucks
  1. Tez No: 921619
  2. Yazar: HÜSEYİN SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yangın söndürme ve kurtarma operasyonlarında kullanılan araç ve ekipmanların etkinliği; can güvenliği ve operasyonel verimlilik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda merdivenli itfaiye araçları için geliştirilen kurtarma sepeti dengeleme sistemleri bu ihtiyaçlara yanıt vermek amacıyla tasarlanmaktadır. Bu çalışmada, yangın söndürme ve kurtarma operasyonlarında kritik öneme sahip merdivenli itfaiye araçları için geliştirilen kurtarma sepeti dengeleme sistemi ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, kurtarma sepetinin dinamik ve statik davranışlarını kontrol ederek yatay pozisyonda kalmasını sağlamak, böylece operasyonel güvenliği ve verimliliği artırmaktır. Sistem, TS EN 14043 standardına uygun olarak tasarlanmış ve farklı çalışma koşullarında test edilmiştir. Bu kapsamda, kurtarma sepeti dengeleme mekanizmasının matematiksel modeli oluşturulmuş ve Newton-Raphson yöntemi ile çözüm analizleri yapılmıştır. Hidrolik devre tasarımı, kurtarma sepetinin hassas kontrolünü ve enerji verimliliğini sağlamak amacıyla optimize edilmiş ve uygun bileşenler seçilmiştir. Geliştirilen kontrol algoritması, merdiven ve sepet açılarını gerçek zamanlı izleyerek sepetin yatay konumda kalmasını sağlamış ve sistemin dinamik performansını artırmıştır. Araç üzerinde yapılan deneysel testler, sistemin hem sürekli hem de kesikli hareketlerde güvenlik sınırları içinde çalıştığını göstermiştir. Sistem, itfaiye operasyonlarında güvenliği artırmanın yanı sıra, daha verimli kurtarma işlemleri için uygun bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The performance and efficiency of vehicles and equipment used in firefighting and rescue operations are critically important for ensuring safety and operational effectiveness. In this context, rescue cage stabilization systems developed for ladder fire trucks are designed to meet these demands. This study focuses on the design and development of a rescue cage stabilization system for ladder fire trucks, which plays a pivotal role in firefighting and rescue missions. The primary aim of the research is to control the dynamic and static behaviors of the rescue cage, ensuring it remains in a horizontal position. This enhances both operational safety and efficiency. The system was designed in accordance with the TS EN 14043 standard and subjected to testing under various operational conditions. As part of this study, a mathematical model of the rescue cage stabilization mechanism was developed, and solution analyses were conducted using the Newton- Raphson method. The hydraulic circuit design was optimized to achieve precise control and energy efficiency, with careful selection of suitable components. A control algorithm was developed to enable real-time monitoring of ladder and cage angles, ensuring the cage maintained its horizontal alignment and improving the system's dynamic performance. Experimental tests performed on the vehicle confirmed that the system operated within safety limits during both continuous and discrete movements. The results demonstrated that the system not only enhances safety in firefighting operations but also offers an efficient solution for improving the effectiveness of rescue procedures.