Theoderich'in Kutsal Topraklara Rehber adlı eseri (tercüme ve tanıtım)
Theodoric's Guide To The Holy Lands (translation and promotion)
  1. Tez No: 672526
  2. Yazar: YASEMİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
His book, Guide To The Holy Land, which contains the travel notes of Theoderich, one of the monks of Würzburg, to Jerusalem between 1171-1173, is one of the main sources that undertook an important task in enlightening the history of the Middle Ages. The work was translated from Latin to English and published in 1891 by Aubrey Stewart. The same work was published again in New York, among the Italica Press publications in 1897, with some additions, and in 1986 without being changed. Theoderich provides detailed information about the geography, topography, architecture of the regions he travels, and the sacred shrines such as St. Mary's Chapel, Helena Chapel, and the Temple of the Lord, which are important for the Christian world. It also mentions the gardens, mountains, valleys, rivers, underground waters, fountains, roads, walls, streets and various soil types of the sacred lands. Theoderich's detailed and clear descriptions of the architecture of Jerusalem and its environs provide the basis for us to think that he may have worked as an architect in the construction of the buildings. This information sheds light on the city's sacred places, history, structures and ruins of the period, as well as depictions of the geographical regions. It gives detailed explanations especially about the architecture, building materials and housing styles of the Churches. In addition to the flooring of the churches, columns, buttresses, choir areas in the church, inscriptions on the arches and paintings decorated with mosaics, there are also depictions of the temple, courtyard, ladder-veins, underground cave, manger, bath and the location of the area where he was washed as a child. In addition, it also includes a number of measures for the security of the churches in the city. These measures include night patrols, trenches, strengthening of walls and towers against the infidels. It describes the daily routines and relations of Muslims, Jews and Christians living in the region, as well as the customs, traditions and customs. On the other hand, the work shows that people living in a multicultural society meet and live in a common geography
Özet (Çeviri)
Würzburg keşişlerinden olan Theoderich'in 1171-1173 yılları arasında Kudüs'e yapmış olduğu seyahat notlarını ihtiva eden, Guide To The Holy Land/Kutsal Topraklara Rehber adlı eseri Orta Çağ tarihinin aydınlatılmasında önemli bir vazife üstlenen ana kaynaklardan birisidir. Eser, Aubrey Stewart tarafından 1891 yılında Latinceden İngilizceye tercüme edilmiş ve yayınlanmıştır. Aynı eser, 1897 yılında bazı ilavelerle, 1986 yılında da değiştirilmeden Italica Press yayınları arasında New York'ta tekrar basıma sunulmuştur. Theoderich seyahat ettiği bölgelerin coğrafyası, topografyası, mimarisi ve Hıristiyan dünyası için önemli olan Aziz Meryem Şapelî, Helena Şapelî, Efendinin Tapınağı gibi kutsal mabetler hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır. Yine kutsal toprakların bahçelerinden, dağlarından, vadilerinden, nehirlerinden, yer altı sularından, çeşmelerinden, yollarından, surlarından, caddelerinden ve çeşitli toprak türlerinden bahsetmektedir. Theoderich'in Kudüs ve çevresinin mimarisiyle ilgili ayrıntılı ve açık tanımlamaları kendisinin de yapıların yapımında mimar olarak çalışmış olabileceğini düşünmemize zemin hazırlamaktadır. Bu bilgiler, Coğrafî bölgelerin tasvirlerinin yanı sıra şehrin kutsal yerlerine, tarihine döneminin yapıları ve kalıntılarına da ışık tutmaktadır. Özellikle Kiliselerin mimarisine, yapı malzemelerine, konut stillerine dair ayrıntılı açıklamalarda bulunmaktadır. Kiliselerin döşemesi, sütunları, payandaları, kilisedeki koro alanları, kemerlerin üzerindeki yazıtları ve mozaikle süslenilmiş resimlerin yanı sıra İsa'nın Tapınağı, avlusu, merdivenleri, yer altı mağarası, yemliği, hamamı ve çocukken yıkandığı alanın konumu ile ilgili tasvirler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şehirde bulunan kiliselerin güvenliği için yapılan bir takım önlemlere de yer vermektedir. Bu önlemler arasında kâfirlere karşı çıkarılan gece devriyeleri, siperler, duvar ve kulelerin güçlendirilmesi bulunmaktadır. Bölgede yaşayan Müslümanlar, Museviler ile Hıristiyanların gelenek, görenek, örf adetlerin yanında günlük rutin işlerini ve ilişkilerini anlatmaktadır. Diğer yandan eser çok kültürlü bir toplumda yaşayan insanların ortak bir coğrafyada buluştuklarını ve yaşadıklarını da göstermektedir.