Truman Donktrini ve Türk Siyasal hatyatına etkileri
Truman Doctrine and its impact ob Turkish political life
  1. Tez No: 159719
  2. Yazar: NEZİHE SELCEN KORKMAZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Dünyanın gördüğü en büyük yıkımlara sahne olan iki savaşın yaşandığı 20. yüzyılın ilk yansında, değişen siyasi koşullar, her ülkede olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri'nde de köklü değişimlere sebep olmuştur. ABD, Monroe Doktrini ile belirlediği ve 100 yılı aşkın süredir uyguladığı izolasyonist politikadan Truman Doktrini ile uzaklaşmış, dünyaya açılmıştır. ikinci Dünya Savaşı sonlanırken Sovyetler Birliği, Türkiye'ye, 20 yıllık dostluk antlaşmasının süresini uzatmayacağı kararım bildirilmiştir.. Türkiye'nin, konuyu görüşmek üzere yaptığı girişimlerde, yüzyıllardır sıcak denizlere inmek için çıkış noktası olarak gördüğü boğazlarda, hak sahibi olma niyetlerini tekrarlamış ve sınır bölgesinden toprak talebinde bulunmuştur. Türkiye, bu istekleri, savaş riskini göze alarak reddetmiş, güçlü komşusuna karşı tek başına direnç göstermeye çalışmıştır. Sovyetler Birliği'nin askeri ve ideolojik olarak yayılmacı tutum izlemesinden rahatsızlık duymaya başlayan ABD, Truman Doktrini ile yeni dünya düzeninde aktif bir rol alacağım ortaya koymuştur. ABD dış politikasında olduğu kadar Türk siyasi hayatında da bir dönüm noktası olarak kabul edilen Truman Doktrini ile Soğuk Savaş'ın resmen başladığı kabul edilmiştir. Türkiye'de, Sovyetler Birliği'nden gelen tehdit ile başlayan ABD yanlısı tutum, Truman Doktrini'nin ilan edilmesiyle doruk noktasına ulaşmıştır. Doktrinde öngörülen askeri yardımlar ve doktrinin sonucu olarak nitelendirilebilecek Marshall Planı ile başlayan ekonomik yardımların sürdürülmesi için gösterilen çabalar bir süre sonra, yöneticilerin kişisel tercihlerinin de etkisiyle aşırıya kaçmıştır. Türk- Amerikan ilişkileri, Türkiye'nin NATO'ya girişiyle ittifak niteliği kazanan yeni bir döneme girmiştir. Truman Doktrini ile başlayan süreçte, sonuçları günümüze kadar uzanan politik, askeri, ekonomik ve kültürel ABD etkisi Türk siyasal hayatına yerleşmiştir. 84
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changing political landscape in the first half of the twentieth century, which has witnessed the unprecedented destruction of the two World Wars, led to fundamental changes in the United States of America, as they did in every other country. The US left aside her century-long Monroe Doctrine of isolationism and opened up to the rest of the world through the Truman Doctrine. Towards the end of the Second World War, the Soviet Union communicated to Turkey her decision not to prolong the friendship agreement that was in place for 20 years between the two countries. During Turkey's attempts to discuss the matter, the USSR reiterated her long alleged claim of rights over the Turkish Straits - a passage to reach the warm waters - and demanded territories from the Turkish side of the common border. Turkey rejected these claims at the expense of risk of war and made an effort to stand firm against her powerful neighbour on her own. The US, uncomfortable with the military and ideological expansion of the USSR, declared through the Truman Doctrine that she would play a more active role in the new world order. The Truman Doctrine, an approach that constituted a toning point not only in US foreign policy but also in Turkish politics is said to have marked the official start of the Cold War. At the same time, the pro-American tendencies in Turkey that resulted from the Soviet threat reached a peak with the announcement of the aforementioned doctrine. However, after a while, the efforts on the part of Turkey to sustain military assistance and economic aid via the Marshall Plan, which can be seen as a product of the Truman Doctrine, coupled with the personal preferences of administrators, went to extremes. Later on, Turkish- American relations, after Turkey's accession to NATO, took the shape of an alliance. Through a process that began with the Truman Doctrine, the political, military, economic and cultural influence of the US became a permanent fixture of Turkish political life. 85