Küreselleşme olgusu bağlamında örgütlü suçların incelenmesi
Examination of the organised crime in the context of the phenomenon
- Tez No: 159720
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Bu çalışmada, küreselleşme sürecinin küresel sistemin bütün unsurlarını etkilemesi sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklardan biri olan örgütlü suç gruplarının küreselleşmesi ele alınmıştır. Bu bağlamda, öncelikle küreselleşme ve örgütlü suç olgularının kavramsal ve kuramsal açıklamaları yapılmıştır. Küreselleşme örgütlü suç ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Küreselleşmenin sunduğu imkânlar sayesinde, örgütlü suç gruplarının yapı, faaliyet alanları ve yöntemleri balonundan değiştiği ve geliştiği ortaya konmuştur. Son olarak, ortaya çıkan yeni yapılanmaları ile örgütlü suçların küresel ve ulusal sistemler için önemli bir tehdit unsuru haline geldiği vurgulanmıştır. 149
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the globalisation of the organised crime groups which is one of the negative outcomes occured in all aspects of the global system affected by the globalisation processes is evaluated. In this context, firstly, phenomena of the globalisation and the organised crime are explained in terms of terminology and theory. The relationship between the globalisation and the organised crime is tried to be showed. It is laid out that the organised crime has changed and developed in terms of its structure, fields of activity and methods by means of the opportunities offered by the globalisation. Finally, it is expressed that the organised crime with its new structure has become a significant threat to both the global system and the nation-states. 148