Avrupa Birliği'nin ortak dış ve güvenlik politikası oluşturma sürecinde Batı Balkanlar
Western Balkan's in the process of consisting EU's common foreign and security policy
  1. Tez No: 159724
  2. Yazar: GÖKNİL ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Erbaş, Göknil, AB'nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Oluşturma Sürecinde Batı Balkanlar, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. İlhan Uzgel, 155 s. Soğuk Savaş sonrası dönemde Avrupa Birliği, Ortak Dış ve Güvenlik Politikası oluşturarak siyasi birlik olma yolunda adımlar atmıştır. Aynı yıllar Batı Balkan ülkeleri için de Yugoslavya'dan ayrılmalar nedeniyle önemlidir. Bu dönemde AB, ODGP'yi geliştirirken bölgeye yönelik çeşitli politikalar uygulamaya koymuştur. 1995 Dayton Barış Anlaşması sonrası geliştirilen Bölgesel Yaklaşım ve 1 999 Kosova operasyonu sonrası geliştirilen İstikrar ve Ortaklık Süreci, AB'nin en temel iki politikasıdır. İstikrar ve Ortaklık Süreci, AB'nin bölgeye yönelik politikasının temelini oluşturmaktadır. AB'nin Batı Balkan politikası kapsamında ülkelerin özelliklerine göre geliştirilmiş politikalar ve bölgesel politikalar birlikte yürütülmektedir. AB bölgeye yönelik ekonomi politikalarım başarıyla yürütmekte fakat ODGP'yi uygulamakta zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu nedenle AB, bölgedeki istikrar arayışlarında çoğu kez başarısız politikalar izlemiş, ODGP'yi etkin kullanamaması eleştirilmiştir. AB'nin 2000 yılından itibaren izlediği temel politika, Batı Balkan ülkelerine üyelik fırsatı sunmaktır. AB'nin Batı Balkanlar için üyelik yolunu açması, bütünleşmiş Avrupa ideali için de önemli bir adımdır. Genel bir değerlendirme yapıldığında, Batı Balkanlar Avrupa'nın barut fıçısı olma özelliğini sürdürmesine rağmen siyasi birlik projesinin tamamlanması nedeniyle AB için öncelikli konulardandır. Bu çalışmada öncelikle AB'nin Balkan krizlerinde izlediği dış politika incelenmiştir. Her bölümde bu politikaların ODGP'ye etkileri ve AB'nin büyük devletlerinin tavrı değerlendirilmiştir. İkinci olarak AB'nin 90'lardan bu yana geliştirdiği bölgesel politikalar ve 153Batı Balkan ülkeleri ile ilişkileri incelenmiştir. Son bölümde ise Batı Balkanlar'ın ODGP'nin geliştirilmesi ve uygulanması üzerindeki etkisi ele alınmıştır. 154
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erbaş, Göknil, Western Balkans in the Process of Consisting EU's Common Foreign and Security Policy, Master Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Ilhan Uzgel, 155 p. European Union has taken steps to be oplitical union since the end of the cold war period. Same years are also important for Western Balkans because of separition of Former Yugoslavia. During tis period EU put into effect some policies related to Balkans in one hand it has developed the Common Foregin and Security Policy (CFSP) on the other. Regional Approach followed by EU after Dayton Peace Accord and Stabilization and Association Process (SAP) started in 1999 have important role for Western Balkan policies of EU. Especially, SAP has been the basic policy of EU in Western Balkans since 1 999. In the EU's Balkan policy, both special policies for each country and regional policies are implemented. EU has succesfully implemented economy policies while it has faced with some difficulties for implementation of CFSP. EU, therefore, has been critizited. EU's basic policy which has been put into effect since 2000, gives a membership opportunity to Western Balkan countries. Paving the way of membership is also important step for the idea of integrated Europe. In general, inspite of becoming“powder keg”, Western Balkans are still primary issue for EU foreign policy in order to complete project of political union. In this study, firstly EU's foreign policy as to Balkan crisis are examined in details. In each part of the thesis, effects of this policy on CFSP and position of EU's big countries about Balkan crisis are evaluated. Secondly, regional policies and relations between EU and Western Balkan countries are focused on. Finally effects of Western Balkan issues on CFSP are dealt with. 155