Lack of concerted action in the European Union's foreign policy: A comparative analysis of the European Union's presence in the Libyan and Syrian crises
Avrupa Birliği dış politikasında uyumlu eylem eksikliği: Avrupa Birliği'nin Libya ve Suriye çatışmalarındaki varlığının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 648496
  2. Yazar: NAZLI ECE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Avrupa Birliği, Ortak Dış ve Güvenlik Politikası'nı oluşturan Maastricht Antlaşması'ndan bu yana uzun bir yol katetmiştir.İlk olarak Birliğin Bosna Hersek'in istikrar kazanma sürecinde bölgedeki varlığıyla gün yüzüne çıkan 'tutarlı bir dış politika ve güvenlik politikasına sahip olmak' unsuru Avrupa Birliği'nin her zaman karşı karşıya kaldığı bir sorun haline gelmiştir. Lizbon Anlaşması, Birliğin dış ve güvenlik politikasıyla ilgili konularda tek ses olma becerisindeki zayıflığa lişkin sorunları ele almak için yürürlüğe girmiştir. Ne var ki, Ortak Dış ve Güvenlik Politikası'nın Hükümetlerarası yapısı çoğunlukla üye devletler arasında birbirleriyle çakışan çıkarlara bağlı olarak Birliğin ilgili alanlarda ortak bir strateji oluşturma ihtimalini azaltarak tutarlı bir dış politikaya sahip olma çabalarının önüne geçmiştir. Üye devletlerin tercihlerindeki farklılık ne kadar artarsa, Avrupa Birliği'nin kendisini uluslararası düzeyde güçlü ve aktif bir güvenlik aktörü olarak gösterebilme ihtimali de o kadar azalmaktadır. 2011'de Libya ve Suriye'de patlak veren istikrarsızlık arkı, Lizbon Antlaşması'nın ardından Birliğin bir güvenlik aktörü olarak yapabileceklerini ortaya koyması için önemli bir sınav olmuştur. Bu tezde, çatışan üye devlet tercihlerinin AB'nin bu çatışmalara tepkisini şekillendirmek ve Birliğin güçlü bir uluslararası güvenlik aktörü olarak ağırlığını ölçmekte nasıl büyük bir rol aldığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The European Union has come a long way since the Maastricht Treaty, which adopted the Common Foreign and Security Policy. Throughout the years, having a coherent foreign and security policy has always been a challenge that the Union faces, which first became evident in the Union's presence during the stabilization of Bosnia and Herzegovina. The Lisbon Treaty has been adopted to address to the problems with regards to the weakness in the Union's ability to speak with one voice in foreign and security related issues. However, the intergovernmental nature of the CFSP has often trumped the efforts to have a coherent foreign policy making by reducing the Union's chance of formulating a common strategy in related fields, which is mostly linked to diverging interests among the member states of the Union. The more preferences of the member states differ, the less likely the Union presents itself as a strong and active security actor at the international level. The arc of instability that erupted in Libya and Syria in 2011 has been a litmus test for the Union to reveal its capabilities as a security actor following the Lisbon Treaty. The thesis will examine how the diverging member state preferences play a huge role in shaping the EU's response to these crises and in evaluating the Union's weight as a strong international security actor.