Epiklorhidrin kondenzasyon reaksiyonunun yarı kesikli karıştırılan tank tipi reaktörde incelenmesi
  1. Tez No: 15973
  2. Yazar: ATİLLA ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
42 10. ÖZET Bu çalışmada, Epikhlorhidrin'in NaOH ve CH3C00Na katalizörleri üzerinde polikondenzasyon reaksiyonu şartları incelemiştir. Reaksiyonu belirleyici bazı kinetik veriler elde edilmiştir.. Yöntem olarak literatürde sözü edilen titrasyon yöntemi kullanılmıştır.. Katalizor belli bir süre beslenmiş ve yapılan hesaplamalar ile etkisi gözlenmeye çalışılmıştır. Yine kinetik hesaplamalarla reaksiyonun daha çok yalancı birinci mertebe bir kinetik içerdiği gözlenmiştir. Parametrelerin etkisinin gözlenebilmesi ve sonuçların yorumlanabilmesi için, yöntem olarak sabit reaktif miktarında ortalama reaksiyon sıcaklığı reaksiyon hız sabiti ilişkisi incelenmiştir. Yine farklı katalizör derişimleri için sabit bir sıcaklık aralığında dönüşme değerlerinin nasıl değiştiğini de gösteren hesaplamalar yapılmıştır. Kinetik hesaplamalar sırasında, reaksiyonda oluşan ürünün, dimer aşamasına kadar meydana geldiği kabulü yapılmıştır. Daha sonraki bir çalışmada dimer aşamasından daha yüksek seviyelerde yapılacak bir incelemeyle, ürünün molekül ağırlığı arttırılacak ve böylece belli bir n değeri için daha belirleyici sonuçlar alınabilecektir. Yapılan bu çalışmada elde edilen sonuçlar ileride buna benzer başka bir çalışmaya bir ön araştırma oluşturabilecek biçimde nitelendirilebilir.Reaksiyon üzerinde daha ayrıntılı incelemeler, deney düzeneğinin daha iyileştirilebilmesi örnek alımlarının daha' otomatik düzeye getirilmesi ve reaktör tasarımında en önemli adım olan kontrolün daha iyi şartlar altında sağlanması ile yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this the condensation reaction of epichl orohyclri n over the catalysts of NaOH and CH3C00Na was studied. Some kinetic values specifying the reaction were found. In the feeding of catalyst, the method of titration, mentioned in the literature, was used. The catalyst was fed for a certain period of time and the effect of the catalyst concentration was observed. The reaction was found to follow pusedo first order reaction kinetics.. The change in the reaction rate constant with temperature was studied at constant reactant concentrations to observe the effects of the parameters and to comment on the results. The change in the conversion valuesat constant temperature for different catalyst concentrations were also real i zed. In kinetic calculations thepolyrner product formed in the reaction was assumed to be dimer.In a later study an investigation of higher polymer stages will increased the molecular weight and results for certain n values will be achieved. The results of the study can be specified as a prel imi narystudy for a more advanced investigation to be carried out in the future. A more detailed investigation can be achieved by improving the reactor system, by a more automatic sample receiving unit and by a better control for better operating conditions in the design of the reactor.