Bentonit türü killerden aktif toprak eldesinde optimum parametrelerin saptanması ve pilot tesis tasarımı
- Tez No: 15974
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER BAŞARA(PEKER)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
119 DZET: Bu çalışmada, bentonit türü killorin asit akti vasyonunda etkili olan parametreler laboratuvar çapında yapılan deneylerle saptanmış ve bu parametrelerin optimum değerlerinin geçerliliği pilot çaptaki aktivatörde ' denenmiştir. MADAK, A.Ş.'den sağlanan ham killerin niteliğini saptamak amacı ile, killerin kimyasal analizi, X-ışınları kırınım analizi, şişme oranı ve katyon değişim kapasiteleri tayin edilmiştir. Asit aktivasyon işleminde etkili olan parametreler şunlardır: asit/kil oranı (ağırlıkça), su/asit oranı (ağırlıkça), kilin tane boyutu, aktivasyon zamanı, aktivasyon sıcaklığı ve yıkama şartlarının etkinliği. Bu parametrelerin aktivasyon derecesine etkisi ve bu parametreler arasındaki etkileşim laboratuvar çapında incelenmiştir. Bu parametrelerin elde edildiği optimum değerler: su/asit oranı=4 (ağırlıkça); asit/kil oram=0.4 (ağırlıkça); aktivasyon zamanı=4 saat; aktivasyon sıcaklığıı=150°C; kil tana boyutu= -0. İ80/ + 0. 125 mm. Yıkama120 suyu miktarının artmasının, aktivasyon etkinliğini azalttığı görülmüştür. Bu parametrelerin geçerliliği ve boyut büyültmeden kaynaklanan diğer parametreler pilot çapta incelenmiştir. Bu yeni parametreler ve bunların optimum değerleri : topsilerdeki kil bulamacının kalınlığı=l-2 cm.; raf sayısı=4; aktivatördeki nem dağılımının etkisi; aktivatör içinde hava dolaşımının etkisi. Ayrıca kil bulamacında sıcaklık gradienti ve kuruma karakteristikleri de incelenmiştir. Aktif killerin ağartma kapasiteleri, ithal edilen kilin ağartma kapasitesiyle kıyaslanabilecek etkinlikte bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
12i SUMMARY: In this investigation, parameters which are effective in the acid activation of bontonite type of clays are determined by experiments performed in laboratory-scale and the validity of the optimum values of these parameters are checked in a pilot-scale activator. To determine the quality of raw clays obtained from MADAK, A.Ş., chemical analysis, x-ray diffraction (XRD) analysis, swelling ratio and cation exchange capacity of clays were made. Parameters which are effective in acid activation processes are: acid/clay (weight) ratio; water/acid (weight) ratio; particle size of clay; activation time; activation temperature and conditions of washing. Effect on the degree of activation of these parameters and the interaction between those parameters is investigated in laboratory-sea 1 e Optimum values obtained for these parameters are: water/acid (weight) ratio=4; acid/clay (weight) ratio=0.4; activation time=4 hour; activation temperature= 150°C ; particle size of c 1 ay=-0. 180/ + 0. 125 mm. It was seen that increasing the amount of washing water decreased efficiency of activation. Validity of these parameters in pilot-scale activation is investigated along with the other parameters122 resulting from scaling-up. These new parameters and their optimum values are: thickness of clay slurry in the platos=l-2 cm.; plate number=4; effect of the humidity distribution in the activator; effect of the air circulation in the activator. Temperature gradient in the clay slurry and drying chactorist ics are also investigated. The activation power of the clay obtained is found to be comparable to that of the imported clay.