İnternet teknolojilerinin dünya ve Türk müzeciliği'ndeki yeri ve müze web sitelerinin değerlendirilmesi
The place of internet technologies in world and Turkish museums and the evaluation of web sites
  1. Tez No: 159731
  2. Yazar: HÜSEYİN VARDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜGE ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
vııı ÖZET İnternet önemli iletişim servislerinden biridir ve milyonlarca insan bu teknolojiyi kullanmaktadır. Müzeler daha fazla kişiye ulaşabilmek için internet'! kullanmak zorundadır. Bu yolla müzeler bilgileri zaman ve mekan sınırlaması olmadan paylaşabilir. Günümüzde müzelerin web siteleri daha önemli hale gelmiştir. Sadece web sitesine sahip olmak yeterli değildir. İyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olunmalıdır. Bu tez müzeler ve web sitesi tasarımcıları/geliştiricileri için faydalı olabilir, çünkü etkili bir web sitesinin nasıl olabileceği hakkında bilgilerle birlikte iyi örnekler yanı sıra kötü olanlardan oluşan gerçek örnekleri içermektedir. Müze web sitelerinin değerlendirilmesinden toplanan veriler gelecek araştırmalar için ve yeni web sitesi oluşturma veya mevcut web sitelerinin geliştirilmesi için faydalı olabilir. Tez iyi bir web sitesi kriterlerinin açıklandığı bir bölümün yanı sıra Türkiye içinden ve Türkiye dışından seçilmiş müzelerin web sitelerinin değerlendirme sonuçları ile ilgili bir bölümü de içermektedir. Son olarak ise iyi bir web sitesinin nasıl olması gerektiği hakkında ipuçları verilmiştir. Web sitesi değerlendirme kriterleri literatür araştırma sonuçlarına dayalı olarak belirlenmiştir. Web sitesi tasarımı, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi hakkında bulgular yanı sıra web sitesi ile ilgili yaşanmış enIX iyi örnekler tezde“Müze Web Siteleri Değerlendirme Kriterleri ”bölümünde detaylı olarak verilmiştir. Web sitesi değerlendirme kriterleri ayrıca özetlenmiş ve bunlara dayalı olarak bir kontrol listesi (Ek-1) hazırlanmıştır. Web sitesi değerlendirme kriterleri kontrol listesi dört bölümden (görsel açıdan değerlendirme kriterleri, içerik ve tasarım açısından değerlendirme kriterleri, eğitimsel açıdan değerlendirme kriterleri ve diğer değerlendirme kriterleri) oluşmaktadır. Çalışma için Türkiye'den 11 sanat müzesinin web sitesi ve yurtdışından (İngiltere, Amerika, Japonya) 3 sanat müzesinin web sitesi seçilmiştir. Müze web sitesi seçimi için temel kriter farklı görsel, tasarımsal ve içerik bileşenlerine sahip olunmasıdır. Seçilen her bir web sitesi değerlendirilmiş ve tezde“Araştırma Bulguları”bölümünde detaylı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca seçilmiş müze web siteleri için değerlendirme kriterleri kontrol listesi sonuçları tek bir tabloda birleştirilmiş ve bu tablo teze Ek-2 olarak eklenmiştir. Değerlendirmeden elde edilen bilgiler tasarımcılara / geliştiricilere web sitelerinde düzeltme ve iyileştirme yapmalarının yanı sıra gelecekteki tasarımlarında yol gösterici olarak yardımcı olacaktır. Son olarak müze web siteleri hakkında bulgular (tasarım, içerik, görsel bileşenler vb.) özetlenmiş ve ayrıca etkili bir web sitesi hakkında öneriler tezde“Sonuç ve öneriler”bölümünde verilmiştir.Web siteleri değerlendirme sonuçları göstermiştir ki Türkiye'deki seçilmiş sanat müzesi web siteleri İngiltere ve Amerika'daki seçilmiş sanat müzesi web sitelerine göre daha az içerik bulundurmaktadır. Türkiye'deki seçilmiş sanat müzesi web siteleri eğitimsel materyaller içermemektedir. Türkiye'deki web siteleri içerisinde özel müzelerin web siteleri diğerlerine göre daha iyi (tasarım, içerik vb.) durumdadır. Türkiye'deki sanat müzesi web siteleri içerik ve eğitimsel materyal yanı sıra tasarımsal açıdan geliştirilmelidir. Etkili bir müze web sitesine sahip olmak için, tasarımcı / geliştirici web siteleri için verilen tasarım ve içerik kriterlerini göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin tasarım süreci web sitesinin amacı ve hedef kitlesinin belirlenmesi ile başlamalıdır. Çoklu ortam bileşenleri sadece gerekli olduğunda kullanılmalıdır. Resimler pul büyüklüğünde verilmelidir. Kullanıcı bunlara tıkladığında zoom yapma (büyütme) imkanı sağlanmalıdır. Önemli bilgiler örneğin iletişim bilgileri giriş sayfasından/ana sayfadan üç tıklamadan daha uzakta olmamalıdır. Web sitesi açık ve tutarlı gezinme mekanizmalarını sağlamalıdır. İyi görünümlü bir web sitesi sitenin amacını adresleyen yeterli içerik olmadan çok az bir değere sahiptir. Web sitesi zengin ve kaliteli içerik bulundurmalıdır. Müzelerin eğitimsel sorumlulukları bulunmaktadır. Web sitesinde eğitimsel materyaller bulunması faydalı olacaktır. Web sitesi ayrıca kopyalama hakkı bilgisi ve web sitesi kullanım kılavuzunu içermelidir. Son olarak web sitesi etkileşim imkanı sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Internet is one of the important communication facilites and millions of people use this technology. Museums have to use Internet in order to reach much more people. By this way museums can share information without time and location limits. These days, museums' web site become more important. It is not enough to having web site. You have to have well designed one. This thesis would be useful for museums and for web site designers / developers, because it contains information about how effective web sites could be with the real examples which consist of good examples as well as bad ones. Data collected from evaluation of museums' web sites would be useful for further research and for developing new web site or for improving current web site. Thesis contains a section which explain good web site criteria and besides contains a section which gives evaluation results of selected museums' web sites within Turkey and out of Turkey. Finally it has been given some clues about how good web site could be. The web site evaluation criteria has been determined based on literature research results. The findings about web site design, development and evaluation as well as about best practice of web sites have been given detailed at the“Museum Web Sites' Evaluation Criteria”section in the thesis.Xll The web site evaluation criteria also has been summarized and checklist has been prepared based on those (Appendix-1). The web site evaluation criteria checklist consist of four section (visual related evaluation criteria, content and design related evaluation criteria, educational related evaluation criteria and other evaluation criteria). 1 1 Art museums' web site from Turkey and 3 art museums' web site abroad (England, USA, Japan) has been selected for case study. Main selection criteria for musems web site is to have different visual, design and content components. Each selected web site has been evaluated and described in detailed at the“Research Findings”section in the thesis. Also evaluation criteria checklist results for selected museums web sites has been combined in a single table and this table has been appended as an Appendix-2 in the thesis. The information obtained from the evaluation will help designers/developers to make corrections and improvements to the web site as well as guide future development efforts. Finally all findings about museum web sites (design, content, visual components etc.) has been summarized and also suggestions about effective web site has been given in the“Result and Suggestions”section in the thesis. Evaluation of web sites results show that selected art museums' web sites in Turkey have less content than the selected art museums' web sitesXlll in England and USA. Selected art museums' web site in Turkey does not contain educational material. Between those web sites in Turkey, private museums' web sites are much better (design, content etc.) than others. Art museum's web sites in Turkey need to be improved from design point of view as well as content and educational materials. In order to have efficent museum web site, designer / developer should consider given design and content criteria for web sites. For example design process should begin by identifying the purpose of the web site and target audience. Multimedia components should be used only if necessary. Pictures should be given as a tumbnail. When user clicks on them, it must be enable user to zoom it. Important information such as contact information should be no more than three clicks away form the main/home page. Web site should provide clear and consistent navigation mechanisms. A good looking web site has little value without content that adequately adresses the purpose of the web site. Web sites must contain rich and qualifed content. Museums have an educational responsibility. It would be usefull to have educational materials on the web site. Web site should also contain copyright information and web site user guide. Finally web site should give opportunity for interaction.