Türkiye inovasyon kümelerinin Türk kamu yönetimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish innovation clusters in terms of Turkish public administration
  1. Tez No: 753898
  2. Yazar: KÜBRA CANBAZ AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dünya konjonktüründe rekabet kavramı gittikçe artan bir öneme sahiptir. Ülkeler yalnızca ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde de rekabet gücünü sürdürülebilir kılmayı hedeflemektedir. Rekabet gücünde fark yaratmak ise yeni nesil üretim ve yönetim sistemleriyle gerçekleşmektedir. İleri düzey bilgi ve iletişim sistemleriyle güçlendirilmiş bir ortam yaratmak inovasyon ve kümelenme kavramlarıyla gerçekleşebilir. İnovasyon ve kümelenme kavramlarının ülkelerin büyümelerinde ve gelişmelerinde önemli bir dinamik haline gelmesi internet teknolojilerinin gelişimiyle paralel ilerlemektedir. Teknolojiyi yalnızca ekonomi temelli düşünmek ülkelerin gelişim süreçlerinde eksik kalmaktadır. Dijitalleşme tabanında oluşan inovasyon kümelerinin ekonomiden sağlığa, yönetimden savunmaya, eğitimden bölgesel ve ulusal kalkınmaya kadar birçok alana katkı sağladığı bir gerçektir. Bu kapsamda, çalışmada, inovasyon ve kümelenme kavramları temelinde ele alınan konu, Türkiye'deki ve dünyadaki inovasyon kümelerine ışık tutarak Türkiye'de oluşmuş inovasyon kavramının Türk Kamu yönetimine nasıl etki ettiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda Türkiye'de oluşan ve geliştirilmeye çalışılan inovasyon kümelerinin Türk Kamu Yönetimine etkisi bölgesel kalkınma, yerel yönetimler, ekonomi, sağlık, eğitim, askeri güç ve ulusal güvenlik çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma kapsamında dünyanın en büyük inovasyon kümeleri ve Türkiye'de var olan inovasyon küme örnekleri yer almaktadır. Altı kriter doğrultusunda incelenen Türkiye inovasyon kümelerinin Türk kamu yönetimine etkisi analizinde Doküman Analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular çerçevesinde inovasyon kümelerinin yalnızca bir alanı destekler bir kavram olmadığı ve yönetim bağlamında birden çok alana etki ederek gelişimi desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of competition has an increasing importance in the world conjuncture. Countries aim to make their competitiveness sustainable not only at the national level but also at the international level. Making a difference in competitive power is realized in new generation production and management systems. Creating an environment strengthened with advanced information and communication systems can be realized with the concepts of innovation and clustering. The fact that the concepts of innovation and clustering have become an important dynamic in the growth and development of countries progresses in parallel with the development of internet technologies. Thinking about technology only on the basis of economy remains incomplete in the development processes of countries. It is a fact that innovation clusters formed on the basis of digitalization contribute to many areas from economy to health, from management to defense, from education to regional and national development. In this context, it is aimed to determine how the concept of innovation formed in Turkey has an impact on Turkish public administration, by shedding light on the innovation clusters in Turkey and in the world, the subject discussed on the basis of the concepts of innovation and clustering in the study. In line with this goal, the effect of innovation clusters formed and tried to be developed in Turkey on Turkish Public Administration has been examined within the framework of regional development, local governments, economy, health, education, military power and national security. Within the scope of the study, the world's largest innovation clusters and examples of innovation clusters in Turkey are included. Document Analysis method was used in the analysis of the impact of Turkish innovation clusters, which were examined in line with six criteria, on Turkish public administration. Within the framework of the findings obtained as a result of the study, it has been determined that innovation clusters are not a concept that supports only one area and that it supports development by affecting more than one area in the context of management.