Mu'înü'l-mürîd (giriş-metin-notlar-açıklamalar-dizin)
Mu'înü'l-mürîd (introduction-text-notes-explanations-index)
  1. Tez No: 159732
  2. Yazar: SELCEN ÇÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSU ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu Türk dili tarihinin Orta Türkçe döneminin Harezm Türkçesi ile kaleme alınan az sayıdaki eserlerinden biri olan, bilinen tek nüshası Bursa Orhan Kütüphanesi, No: 1605'te kayıtlı olan ve bir mecmuanın 186-211. varakları arasında yer alan Mucinü'l-Mürid'in dil malzemesini ortaya koymaktır. Böylece Türk dili tarihinde özel bir yeri olan Harezm Türkçesi eserlerinin kendinden önce ve sonra oluşan yazı dilleri arasında ses ve şekil bilgisi ile söz varlığı bakımından nasıl bir geçiş dönemi özelliği gösterdiğinin ortaya konulmasına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Giriş bölümü“Harezm Bölgesinin Tarihi”ile“Harezm Türkçesi”başlıkları altında iki kısımdan oluşur. Birinci kısımda Harezm' in tarih sahnesine çıktığı andan bugüne kadarki genel durumu değerlendirilmiştir. İkinci kısımda ise genel olarak Harezm Türkçesi üzerinde durulmuş, bu tarihî Türk lehçesinin gelişme aşamaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. I. Bölüm kendi içinde yedi kısma ayrılarak bu kısımlarda eserin adı ve yazılış amacı, eserin yazan, yazılış tarihi, nüshası, muhtevası, dil tarihi araştırmalarındaki yeri ve önemi ve eser üzerinde yapılmış çalışmalara değinilmiştir. EL Bölüm'de yer alan“Metin”başlıklı kısımda ise eserin çevriyazısı yer alır. İD. Bölüm'de yer alan“Notlar”kısmında eserin ses ve şekil bilgisi ile söz varlığı bakımından dönemin özelliklerine ve aynı sahadaki diğer eserlerden farkına değinilmiştir.“Açıklamalar”kısmında ise eserde geçen birtakım özellikli kelime, Özellikle belli başlı tasavvufî ıstılahlarla, şahıs adları değerlendirilmeye çalışılmıştır. IV. Bölüm'de yer alan“Dizin”kısırımda metinde geçen bütün kelimeler yer almış, eklerin ilk seslerinin alfabetik sıralaması esas alınmıştır. V. Bölüm'de ise çalışmanın tıpkıbasımının fotokopisi ile Türkçe ve İngilizce özetleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to discuss and to reveal the linguistic components and material of the work named Mu'nm'l-Mürîd being one of the few works which is written in Harezm Turkish in middle Turkish period in Turkish language history which its only known example is registered in Bursa Orhan Library at number 1605 and takes places between 186th and 211ft leaved of a periodical. Therefore it is tried to contribute to reveal what kind of transition period Harezm Turkish works having a special place in Turkish history has from the point of view of phonological, morphological and word variety among the literary languages being formed before and after it Introduction section consist of two chapters under the headings of“The History of Harezm Region”and“Harezm Turkish”. In the first chapter the general state of Harezm from the time it emerged in history seçene to the present is assessed. In the second chapter it is generally emphasived on Harezm Turkish and the progres process of this historical Turkish dialect. The first section is seperated into seven chapter and in these chapter the name of the work, the aim of the writing, the writer of the work, the date of the work, the copy of the work, the content of the work, the importance of it in lingual and historic studies and the studies on this work is mentioned. The second section named 'Text“ take place the transcription of the work. The third section is seperated into two parts and first part is”Notes“ which is refered to the difference of the work from the other work in the same field and characteristics of the term from the point of view of word variety, morphology and fonology; second part which names ”Explanations“ is referred some special words which takes place in the work especially specific Islamic mysticism terms and special names are tried to assessed. In ”Index" part which is in the fourth section all the words that are in the text has taken place and alphabetical order of the first letters of the suffixes is used. In the fifth section there are the facsimile of the work and Turkish and the English summaries of the study.