Karadağ volkanının (Karaman) jeomorfolojik özellikleri
Jeomorfolojic characteristics of Karadağ (Karaman) volcano
  1. Tez No: 159733
  2. Yazar: AHMET ERMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Karaman şehrinin kuzeybatısında yer alan Karadağ volkanik yöresi, yaklaşık olarak 600 km'lik bir alanı kaplamakladır. Volkanik yöre, geniş Konya- Karaman Ovası üzerinde önemli bir topoğrafik rölyefi oluşturmaktadır. Yükseklik ova ile dağ sınırında 1 100 m. en yüksek noktada ise 2288 m.'dir. Karadağ volkanik yöresi genellikle volkanik domlar, lav üniteleri ve piroklastik birikintilerden meydana gelmektedir. Bunlar Pliosen ve Kuaterner zamanlan boyunca dört periyod halinde görülen magmato-freatik püskürmeler ile ortaya çıkmışlardır. Bununla beraber volkanik gelişim yerel olarak çeşitlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Karadağ volcanic succession, situated in the northwest of Karaman city, covers an area of approximately 600 km\ It forms an important topographic relief in the large Konya-Karaman plain. The elevation is 1100 m. at the plain-mountain border and 2288 m. at the highest point. The Karadağ volcanic succession consists mainly of volcanic domes, lava units and pyroclastic deposits. They were produced by magmato-phreatic explosions in four periods through the Pliocene and Quaternary times. However, volcanic evolution varies locally. It