Türk ve Japon Romanında natüralizim akımı: Shimazaki Töson - Hüseyin Rahmi Gürpınar
Naturalism in Turkish and Japanese novel
- Tez No: 159734
- Danışmanlar: PROF. DR. PULAT OKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tezimizde, öncelikle Realizm ve Realizmin genişletilmişi ya da devamı sayılan Natüralizm Akımının ortaya çıkışı üzerine çalışmalarda bulunduk. Dahası, bu sürecin edebiyata yansımasını ele aldık. Dış dünya gerçekliğine uyarlık şeklinde ifade edilen Realizm Akımı, 1789 Fransız İhtilali ve Sanayi Devrimi'nin ardından dile gelmiş bir ekoldür. Her türlü bilginin deneyle ispatlanacağım öne süren Pozitivizm Akımı temellerine dayanan Realizm Akımı, konularım gerçekten almayı ilke edinmiştir. Akım ışığında eser vermiş sanatçılar, yapıtlarını oluşturmaya yönelik kullanacakları bilgileri, gözlem yoluyla elde etmişlerdir. Sıradan olayları ve insanları yansıttıkları eserleri, dönemin toplumsal yapısının aynası olmuştur. Natüralizm Akımı ise, temel dayanağı Determenizm Anlayışı olan bir ekoldür. Meydana gelen bütün olayların bir neden-sonuç ilişkisi içinde olduğunu kabul eden anlayış, aynı sebeplerin aynı sonuçlara yol açtığım savunmuştur. Gözleme dayalı gerçekliği, bir üst basamak diye adlandırabileceğimiz deneysel gerçekliğe taşımıştır. Ekolün kalemleri, ele aldıkları insanları maddesel bir varlık ve çevrenin bir parçası olarak benimsemişlerdir. Bu şekildeki görüşleri onları, çevre tasvirlerine yöneltmiştir. Halka yönelmiş akım,“Sanat, toplum içindir”sözünü prensip edinmiştir. Ayrıntılı açıklamalarına yer verdiğimiz iki akımın genel özelliklerine değindikten sonra, Natüralizm Akımı deyince karşımıza ilk çıkan isim Emile Zola'mn yaşamı ve edebiyat dünyasındaki yeri üzerinde durduk. Buna ek olarak, en ünlü 73Naturalist romanlarından biri“GerrninaF'i inceledik. Emile Zola'yı ele alış nedenimiz, sadece ekolün önde gelen ismi olmasından kaynaklanmamıştır. Türk ve Japon Edebiyatında Natüralizm Akımının sanata yansımasındaki etkileri göz önünde tutulmuştur. Fransa'da ortaya çıkmış ve dünyadaki çeşitli ülkelerin edebiyatlarına uzanmıştır. Türk Edebiyatında, gelenekçi ve romantik yazarların da var olduğu bir dönemde kendini göstermiştir. Bu dönem Servet-i Fünun olarak adlandırılmıştır. Hüseyin Rahmi Gürpınar da, Servet-i Fünun döneminde, Natüralizm Akımının en önemli kalemidir. Türk Edebiyatında Natüralizmin etkileri doğrultusunda bilgilerimizi sunduktan sonra, aynı akımın Japon Edebiyatına yansımasını gözden geçirdik. Buna bağlı olarak, Japonya'da Natüralizm denilince ilk akla gelen isimlerden ve Türk romancımız Hüseyin Rahmi ile çağdaş olan Shimazaki Töson'un yaşamı ve edebi kişiliği ile ilgili çalışmada bulunduk. Takip eden bölümde ise, Türk ve Japon Edebiyatında Natüralizm Akımının hangi koşullarda ve ne şekilde işlendiği ile bağlantılı iki ülkenin benzeşen, ayrılan noktalarını inceledik. Son bölümümüzde, hayatları ve edebiyat çizgisindeki yerlerini saptadığımız Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Hüseyin Rahmi'nin ”Tebessüm-i Elem“ ve Japon Edebiyatının değerli kalemlerinden Shimazaki Töson'un ”Chikuma Nehri Skeci" eserlerindeki Naturalist öğelerin işlenişini karşılaştırdık. 74
Özet (Çeviri)
In our thesis at the beginig, we studied about the come out of Realism and Naturalism called an extension or continuation of Realism. Furthermore, we deal with the reflection of this process to literature. Realism that is called as the adaptation of the world truth, appeared after French Revolution 1789 and Industrial Revolution. Realism based on Pozitivism that bring forward knowledge can be demonstrate by experiments. Theme of Realism settled on realist things. Authors, make their knowledge with observation. Because of their works were described the ordinary events and normal people, they became the reflection of social life of that period. Determenism comprehension accepted, every events take place in cause-result relation and advocate that same reasons cause same results. They carried observational truth to another step that can be said as experimental truth. Authors of Naturalism think people are materials and a part of environment. Naturalism tend to deal with public and have the principle“Art for public”. After giving place to detailed explanation of Realism and Naturalism's general properties, we studied about Emile Zola's life and the importance in literature world. In addition to that, we examine his famous novel“Germinal”. We studied about Emile Zola is not only the cause of his fame as a Naturalist novelist. The effection of Naturalism in Turkish and Japanese literature took into consideration. Naturalism brought into light in France, expanded to varios countries's literarure. Naturalism appeared in Turkish literature in the period that traditional and romantic 75authors were writing their novels. That period called Servet-i Fünun. Hüseyin Rahmi Gürpınar was one of the important Naturalist author in that period. In the following part we studied about Naturalism in Japanese literature and the most popular writer Shimazaki Toson lived in the same years with Hüseyin Rahmi. We wrote his life and explained his carrier in literature. Furthermore, we made the comparison of Naturalism in Turkish and Japanese literature. The conditions and how Naturalistic elements were used in two countries's literature. And we tried to find the points that are similar or opposite. In the last section, we compared the use of Naturalistic elements in Hüseyin Rahmi's novel“Tebessüm-i Elem”and Shimazaki Töson's novel“Chikuma River Sketch”. 76