Hella Haasse ile Marguerite Yourcenar'in yapıtlarında doğu imgeleri
The Oriental images in the works of Hella Haasse and Marguerite Yourcenar
- Tez No: 159736
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Hella Haasse ile Marguerite Yourcenar'm Yapıtlarında Doğu İmgeleri”başlıklı tezimizin birinci bölümünde imge bilim ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi ve bu bilim dallarının gelişimi ile kullandıkları yöntemlere değinilmekte, imge bilim- karşılaştırmalı edebiyat bilimi arasındaki ilişki irdelenmektedir. îkinci bölümde Batı'nın Doğu'ya ilişkin ürettiği imgelerle yakından ilgisi olan oryantalizm, yani Doğu araştrrmalarının gelişimi, öncüleri ve çalışma alanları hakkında bilgilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde ise Hollandalı yazar Hella Haasse'nin Çayın Efendileri ile Oeroeg adlı yapıtları ve Marguerite Yourcenar'm Hadrianus 'un Anıları ile Zenon adlı yapıtlanndan Doğu imgeleri, imge bilim, karşılaştırmalı edebiyat biliminde kullanılan yöntemler ve oryantalizmin yardımıyla incelenmekte, farklılık ve benzerlik gösteren imgeler çeşitli başlıklar altında toplanarak karşılaştırılmaktadır. Sonuç bölümünde ise imgebilim, karşılaştırmalı edebiyat bilimi ve oryantalizm ışığında bu dört yapıtta gerçekleştirdiğimiz Doğu imgeleri araştırmasında ulaştığımız sonuçlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our thesis, entitled“The Oriental Images in the Works of Hella Haasse and Marguerite Yourcenar”, we have explained the development of comparative literature and imagology and the techniques which are used by these two sciences; the link between them is also studied. In the second chapter, information on orientalism is presented, which is related to the images produced by the West concerning the East and development and pathfinders of orientalism. In the third chapter of our thesis, the oriental images in Lords of the Tea, and Oeroeg by Hella Haasse and Memories of Hadrianus and Zenon by Marguerite Yourcenar are studied, by means of the techniques of imagology, comparative literature and orientalism. Afterwards these images are grouped under titles. In the end of our thesis, the data concerning the oriental images which we have selected are explained.