Ofis mobilyalarında cinsiyetçilik ve iktidar görüntüleri: Nurus-alparda-koleksiyon örneği
- Tez No: 159735
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTLU BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu proje, toplumsal cinsiyet rollerinin ve iktidar ilişkilerinin ofis mobilyaları tasarımına nasıl yansıdığını araştırmayı amaçlamaktadır. Ofis mobilyalarının toplumsal olarak tasarlanan/ kurgulanan araçlar oluşu ve tasarlanması/ kurgulanması aşamasında iktidar ilişkileriyle iç içe geçmesi ve ofis mobilyalarının (yönetici mobilyalarının) erkek egemen toplumsal cinsiyet kimliği ile ilişkilendirilmesi bu projenin konusudur. Erkeklik ve ofis mobilyaları (yönetici mobilyaları) arasında kurulan bu ilişkinin, kadınların bir cins olarak bu alandan uzak kalması sonucu ve buna bağlı olarak kadınların iktidar alanının dışına itilmesi de bu projede vurgulanan bir argümandır. Kadınların ofis içinde daha çok sekreterlik, resepsiyon ve karşılama birimlerinde istihdam edilmeleri ve varoldukları düşük pozisyonlara“uygun”ofis mobilyalarını kullanmaları da cinsiyetçi pratik ve örüntülerin sonucudur. Projede, önce temel kavramlar hakkında açıklama yapılmış, daha sonra da bu kavramlar birbiriyle ilişkili olarak tartışılmıştır. Kuramsal irdelemeden sonra, ofis mobilyalarında cinsiyetçilik ve iktidar örüntüleri çeşitli firmalarla (Nurus-Alparda-Koleksiyon) yapılan derinlemesine görüşmeler üzerinden incelenmiştir. Tasarımcılar tarafından çizilen ofis resimlerinde de iktidar ve toplumsal cinsiyet ilişkisi de, cinsiyetçi örüntülerin yeniden üretimini sorgulamak için çözümlenmiştir. 68
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project aims to search how gender roles and power relations are reflected in designing the office furnitures. The subject of the project is that the office furnitures are socially designed instruments, and are closely engaged with power relations, and the office furnitures are related with male dominated gender identity as managerial objects. The relation established between masculinity and the office furnitures (as managerial office furnitures) excludes women from the public sphere, thus women are kept away from the practices of power. Moreover, women are mostly employed in secretarial and rcceptional positions so that they have to use furnitures which are“appropriate”for them and their lower positions. In the project, firstly the basic concepts are explained,then these concepts are discussed in the context of gender policies. After the theoretical part, sexism in office furnitures and the power relations are studied through the in depth-interviews, conducted with some designers of office furnitures such as Nurus, Alparda, Koleksiyon. Then, the drawings on office furnitures by the designers are analyzed in the context of reproduction of sexist practices. 69