Anadolu'nun Geç Miyosen zürafaları (Mammalia-Giraffidae)
Anatolian's Late Miocene giraffes (Mammalia-Giraffidae)
- Tez No: 159744
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET - SUMMARY Özet Anadolu'da, paleontoloji ve jeoloji alanlarında bugüne değin yapılmış olan araştırmalar sonucunda Geç Miyosen zamanında yaşamış Giraffidae'ye ait pek çok fosil kalıntısı bulunmuştur. "Anadolu'nun Geç Miyosen Zürafalan (Mammalia- Giraffidae) çalışmasında Türkiye Geç Miyosen karasal çökellerinden kaydedilmiş Giraffidae bulgularının cins/tür determinasyonu yapılmış yayın ve raporlardan bir araya getirilmesi ön plana alınarak bulgu yerlerinin gösterilmesi, bulunmuş örnekler üzerine yapılan paleontolojik ve stratigrafik yorumların aktarılması ve böylece Giraffidae'nin Anadolu'daki evrimsel eğilimlerinin anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Değinilen bu amaçlar doğrultusunda, Türkiye'de karasal Geç Miyosen çökellerine ait, Batı Anadolu'da 14, Kuzeybatı Anadolu'da 11 ve Orta Anadolu'da 15 olmak üzere toplam 40 giraffid fosil bulgu yeri saptanmış ve bu bulgu yerlerinde Giraffidae'nin, Paleotragus, Samoterium, Bohlinia, Giraffa, Decennatherium, Helladotherium, Bramatherium olmak üzere 7 cins ve bu cinslere ait Paleotragus sp., P. coelophyrs, P. roueni, P. quadricornis, P. hoffstetteri, Samoterium sp., S. boissieri, S. neumayri, S. major, 7S. decipiens, ?S. pamiri, Bohlinia attica, Giraffa sp., Decennatherium macedonia, Decennatherium sp., Helladotherium sp., Helladotherium duvernoyi, Bramatherium sp. olmak üzere 18 tür ile temsil edildiği belirlenmiştir. Ayrıca, bu giraffid bulgu yerleri arasında iki tanesinin (Sinap ve Çorakyerler), hominoid faunası içerdiği görülmüştür. 148Sözü edilen bu bulguların Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarındaki varlıkları gözden geçirildiği zaman, Paleotragus sp. varlığı ile İspanya, Türkiye, Etiyopya, P. coelophyrs varlığı ile Ukrayna, Yunanistan, Türkiye, Azerbaycan, İran, Irak ve Çin, P. quadricornis varlığı ile Yunanistan, Türkiye ve İran, P. roueni varlığı ile Yunanistan, Türkiye, Moldavya, Ukrayna ve Çin (P. microdori), Samotherium sp. varlığı ile Libya, Türkiye ve Çin, S. decipiens varlığı ile Türkiye ve Çin, S. boissieri varlığı ile Yunanistan, Türkiye, Moldavya, Irak ve Çin (S. sineme), S. major varlığı ile Türkiye ve Yunanistan, S. neumayri varlığı ile Türkiye, İran ve Çin, Bohlinia attica varlığı ile Yunanistan, Türkiye ve Irak, Giraffa sp. varlığı ile Etiyopya ve Türkiye, Decennatherium macedoniae varlığı ile Yunanistan ve Türkiye, Bramatherium varlığı ile Türkiye, Pakistan ve Hindistan, Helladotherium duvernoyi varlığı ile Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye, Macaristan ve İran arasında cins ve tür birliği kurulabilmiştir. Avrupa, Asya ve Afrika' daki eşdeğer yaşlı benzer bulgularla kurulabilen bu cins ve tür birliği, Anadolu'nun Geç Miyosen' de bu kıtalar arasında bir kara köprüsü oluşturduğunu ve Giraffidae için yoğun kullanılan bir göç yolu olduğunu, ayrıca, Giraffidae'nin bu kıtalara göre Anadolu'da zengin bir çeşitlilik sergilediğini göstermiştir. 149
Özet (Çeviri)
Summary In Anatolian until now, at the explorations which are related paleontology and geology areas, there were lots of fossil remains determined by late Miocene localities which are belonged to Giraffidae.“At Anatolian's Late Miocene Giraffes (Mammalia-Giraffidae)”working the Giraffidae remains, which their genus / species determinations were made, were given a big importance about combining from articles and publics and by this it is aimed to show this remain places and to give the paleontologic and stratigraphic explanations for founded samples and also by this it is wanted to have a clear opinion about evolutionary tolerances of Anatolia. Through these told aims, in Turkey, at Western Anatolia 14, at Northwestern Anatolia 1 1 and at Central Anatolia 15 locations -totally at 40 localities (which place long areas and also belong to continental late Miocene deposits) giraffid fossils were found. At this remain places it was determined that Giraffidae were represented by 7 genus {Paleotragus, Samoterium, Bohlinia, Giraffa, Decennatherium, Helladotherium, Bramatherium) and 18 species {Paleotragus sp., P. coelophyrs, P. roueni, P. quadricornis, P. hoffstetteri, Samoterium sp., S. boissieri, S. neumayri, S. major, ?& decipiens, IS. pamiri, Bohlinia attica, Giraffa sp., Decennatherium macedonia, Decennatherium sp., Helladotherium duvernoyi, Helladotherium sp., Bramatherium sp.) -which are belonged to that mentioned genus. In addition, in this localities there are 2 places (Sinap and Corakyerler) where can be found primate (Hominoidea) faunas. 150When these mentioned remain's beings at Asia, Europe and Africa continents are scanned with Paleotragus sp. being Spain, Turkey, Ethiopia, with P. coelophyrs being Ukraine, Greece, Turkey, Azerbaijan, Iran, Iraq, China, with P. quadricornis being Greece, Turkey, Iran, with P. roueni being Greece, Turkey, Moldavia, Ukraine, China (P. microdon), with Samoterium sp. being Libya, Turkey, China, with S. decipiens being Turkey, China, with S. boissieri being Greece, Turkey, Moldavia, Iraq, China (P. sinense), with S. major being Turkey, Greece, with S. neumayri being Turkey, Iran, China, with Bohlinia attica being Greece, Turkey, Iraq, with Giraffa sp. being Ethiopia, Turkey, with Decennatherium Macedonia being Greece, Turkey, with Bramatherium being Turkey, with Helladotherium duvernoyi being Greece, Bulgaria, Turkey, Hungary, Iran it could be found genus and species relations between these written countries. Genus and species relations, which were occoured by at equivalence and same remains at Europe, Asia and Africa, showed that Anatolian's duty at the meaning of continental bridge between these continents and duty about being migrate way which is used very much for Giraffidae, in addition, the upper richness of Anatolia than the other continents. 151