Finansal holding şirketi kavramı ülke uygulamaları ülkemizdeki mevcut durum ve TBMM'de kabul edilen Kredi Kuruluşları Kanunu'nun finansal holding şirketleri kapsamında değerlendirilmesi
Financial holding company concept, country applications, current situation in Turkey and evaluation of Credit Institutions Law as accepted by Grand National Assembly of Turkey limited with financial holding companies
  1. Tez No: 159768
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERATALAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Gelişen teknoloji ve ticari hayat, müşteri ya da yatırımcıların finansal hizmetlere ilişkin taleplerinin de daha karmaşık bir hal almasına ve çeşitlenmesine neden olmuştur. Gerek müşterilerinin bu tür taleplerine cevap verebilmek gerekse sundukları yeni hizmetlerle rekabet güçlerini artırmak isteyen finansal kuruluşlar, özellikle 1980 ve 1990'h yıllardan itibaren, ya farklı finansal sektörlere özgü ürünler arasındaki çizgilerin kaybolmasına neden olan yeni ürünler sunmaya başlamışlar ya da farklı finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarla bir araya gelerek finansal holding şirketleri şeklinde örgütlenmişlerdir. Finansal gruplar ölçek ekonomilerinin avantajlarından ve farklı sektörler arasındaki sinerjiden yararlanmak, gelir kaynaklarım çeşitlemek ve müşteri kitlelerine sundukları ürün ve hizmet yelpazesini genişletmek amacıyla kurulmuş yapılardır. Finansal gruplar karmaşık yapılan ve geniş çaplı faaliyetleri nedeniyle düzenleyici otoriteler açısından sorun yaratmaktadır. Bu nedenle de finansal grupların denetimi banka, sigorta ve sermaye piyasası düzenleyicileri açısından önem kazanmaktadır. Bu durum finansal alanda yoğunlaşan grupların yapılarının bir düzenlemeyle belirlenmesi ihtiyacım ortaya koymaktadır. Ulusal düzeydeki söz konusu girişimlere ek olarak, uluslararası düzeyde de çeşitli denetim otoritelerinin bir araya gelerek hazırladığı Üçlü Grup Raporu (1995) ve bu çalışmanın devamı niteliğindeki Ortak Forum (1999) finansal holding şirketlerinin düzenleme ve denetimi konusunda yapılmış en önemli çalışmalardır. 1 1 Şubat 2003 tarihinde yürürlüğe giren AB Finansal Grup Direktifi ile finansal grupların sadece finansal holding çatısı altında değil, çeşitli yapılarda örgütlenmesine imkan tanındığı (karma finansal holding şirketler ve hakim işletmesinin düzenlemeye tabi kuruluş olup olmamasına göre belirlenen finansal grup) ve tüm bu yapılanmalara ilişkin genel kriterlerin getirildiği görülmektedir. Türkiye'de finansal sistem, uluslararası sermaye hareketleri, finansal serbestleşme ve teknolojik gelişmeler sonucu önemli yapısal değişimlerden geçmekte ve finansal alandaki gelişmelerin sürekli olarak takip edilmesini, gözetim ve denetim çerçevesinin uluslararası kriterlere ve AB direktiflerinde öngörülen normlara uyumunun sağlanmasını gerektirmektedir. Bu nedenlerle, ülkemiz mevzuatında yapılacak olan düzenlemelerde de, AB Finansal Grup Direktifi'nde öngörülen normlara uyum sağlanmasının amaçlanmasının ve bu çerçevede finansal holding şirketleri de içerecek şekilde finansal gruplara ilişkin hükümler getirilmesinin uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing technology and business life caused the demands of customers and investors from financial services to take a more complex and various shape. Financial institutions willing to meet such demands of customers and increase their competitive power through providing new services, particularly since the 1980s and 1990s, either have started providing new products which eliminate the boundaries between products of the different segment of financial sector or organized themselves as financial holding companies by coming together with the other institutions in financial sector. Financial groups are formed in order to utilize from economies of scale and synergy between different sectors and to increase sources of income variety of products and services provided to customers. Due to their complex structure and wide range of activities, they may be problematic for regulatory authorities in some aspects. Therefore, supervision of these groups is becoming more important in terms of bank, insurance and securities authorities. This in turn, brings up the neccesity of determining the structure of these groups with adequate regulations. In addition to nation-wide attempts in this regulation area, there are international initiations such as Trio Group Report (1995) prepared by joint study of various supervisory authorities and Joint Forum (1999) which is succcessor of the former, are the most important studies ever made in subject of regulation and supervision of financial holding companies. In addition to these, Europeans Union's Financial Group Directive, which came into force in 11 February 2005, enabled financial groups to organize under various structures not limited with financial holding companies and determined general criteria for these structures. In Turkey, financial sector is experiencing critical structural changes and this situation calls for keeping abreast of developments in financial sector and adaptation of national regulation and supervision framework to international critieria and EU norms. Consequently harmony with EU legislation should be targeted and hence provisions relating to financial group companies must be included in national regulations. 193