Refahyol hükümetinin dış politikası
The foreign policy of Refahyol government
- Tez No: 159769
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Dört bölümden oluşan bu tezde, Türkiye siyasi tarihine“postmodern”darbe olarak geçen 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu Toplantısına gidilen süreçte, o günün Refahyol olarak adlandırılan hükümetin dış politika icraatlarının ne kadar etkili olduğu araştırılmıştır. Refahyol Hükümeti başlıklı ilk bölümde, RP'nin seçim propagandasında dış politika, Refahyol Hükümetinin kuruluşu ve protokol ve programda dış politika incelenmiştir. Refahyol Hükümeti 28 Haziran 1996 'da DYP ve RP koalisyonundan oluşmuş, RP başkam Necmettin Erbakan Başbakan, DYP başkam Tansu Çiller Dışişleri Bakam olmuştur. Siyasete atıldığı ilk günden beri dine vurgusu ile tanınan Erbakan, 1996 yılında iktidar olmadan önce de seçim propagandalarında bu vurgusundan vazgeçmemiştir. Fakat, iktidara geldikten hemen sonra hazırlanan hükümet programı ve protokolünde, Erbakan'ın iktidar öncesi radikal söylemi biraz daha yumuşatılmış, toplumun hem dinci hem de laik kesimleri tatmin edilmeye çalışılmıştır. Müslüman ülkeler ve örgütlerle ilişkiler başlıklı ikinci bölümde ise, Refahyol Hükümetinin iktidarı boyunca çeşitli Müslüman ülkeler ve örgütlerle kurduğu ilişkiler incelenmiş ve Erbakan'ın iktidara gelir gelmez Müslüman ülkelere yaptığı geziler dikkat çekmiştir. Üçüncü bölümde ise Refahyol Hükümetinin Müslüman olmayan ülkeler ve örgütlerle ilişkileri incelenmiştir. Erbakan iktidara gelmeden önce Batı karşıtı bir söyleme sahip olduğu halde, Batı ile ilişkilerde, zaman zaman aksaklıklar olsa da büyük değişikliklere gidilmemiştir. 28 Şubat başlıklı son bölümde ise 28 Şubat'a giden süreç, 28 Şubat MGK toplantısı ve Refahyol HüMmetinin yıkılışı incelenmiştir. Buna göre, Refahyol Hükümetinin dış politikasının postmodern darbe olarak nitelendirilen 28 Şubat 1997 MGK toplantısında alınan uyarı niteliğindeki kararlarda etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Refahyol Hükümeti 11 aylık süren iktidarından 18 Haziran 1997 'de, Erbakan'ın istifa etmesiyle vazgeçmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This four parted thesis examines as if the foreign policy of Refahyol Government effects the meeting of National Security Council (NSC) meeting which was held on 28 February 1997 called as postmodern coup. The first part is titled as Refahyol Government. In this part, the foreign policy in the election propaganda of Welfare Party (WP), the building of Refahyol Government and the foreign policy in the protocol and program is examined. The Refahyol Government is a coalition government with the attendance of the True Path Party (TPP) and WP. The head of WP, Necmeddin Erbakan came to be the Prime Minister and the head of the TPP, Tansu Çiller came to be the Minister of Foreign Policy. Erbakan has been recognized with his emphasis on religion since he came to the political arena. He lasted this vision also in the propaganda of 1995 election. But after becoming the power, he softened his radical vision in order to satisfy the religious and secular parts of the nation. The second part called as the relations with the Muslim countries and associations proves tha£Saakan made visits to Muslim countries as soon as he came to the power. In the third part, the relations with non-Muslim countries and associations is examined. Although Erbakan was against the ongoing relations with West, he did not make any radical changes in those relations in the time of his power. The last part titled as 28 February examines the path towards 28 February, the 28 February NSC meeting and the end of the Refahyol Government. According to this, it is found out that the foreign policy of the Refahyol Government did not have any effect on the decisions that were taken in the 28 February 1997 NSC meeting. Refahyol Government gave up from its power which lasted for 1 1 months in 18 June 1997 by the resignation of Erbakan.