EURO'nun uluslararası rolü: Amerikan Doları ile bir karşılaştırma
International role of EURO
- Tez No: 159767
- Danışmanlar: PROF.DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Uluslararası para olarak, 1944 Bretton Woods Antlaşmasıyla başlayan doların hakimiyeti, 21. yüzyılın başlarına kadar rakipsiz olarak devam etmiştir. Alman Markı, Japon Yeni ve İngiliz Sterlini uluslararası para olarak işlem görseler de, 1944'den bu güne kadar, doları bir adım geriden takip etmişlerdir. Dolar, günümüzde birçok ülkenin ulusal para birimlerinden sonra en çok tercih edilen para birimi haline gelmiştir. Bu süreç“dolarizasyon”olarak ifade edilmektedir. 2.Dünya Savaşından bu yana ABD ekonomisi, dünya ekonomisine hakim olmuş ve böylece ABD Doları da, gücünü muhafaza etmeyi başarmıştır. Alman Markı ise, Alman Merkez Bankası'nın para arzını kontrol edememe endişesinden dolayı kontrol altında tutulmuş ve uzun yıllar ABD dolarının yanında ikinci para olarak kalmıştır. 1999 yılında, Euro'nun doğusuyla, ikinci bir para biriminin, ABD'nin dünya ticaretindeki payının çok üstünde kullanım oranına sahip olan Dolar'la rekabet edebilirliği ve Dolar'ın gücüne erişebilecek bir uluslararası paranın ortaya çıkabilme olasılığı tekrar gündeme gelmiştir. Euro'nun uluslararası piyasalardaki tasarruf aracı, değişim aracı ve değer ölçüsü olma özelliklerine sahip olması, bir başka deyişle uluslararası paranın kullanım amaçlarına uygunluğu ve uluslararası paranın karakteristik özelliklerini taşıması, (konvertibilite, geniş kullanım alanı, kredibilite ve güvenilirlik) Euro'nun uluslararası rolü hakkında bilgi verebilecektir. Dolar'ın ve Euro'nun uluslararası piyasalardaki rolü çeşitli kriterler bağlamında karşılaştırmalı olarak incelendiğinde, söz konusu paraların uluslararası para olarak rolünün nasıl şekilleneceğini değerlendirmek mümkündür. Bu kriterler; para birimlerinin ait olduğu bölgelerin, ekonomilerinin genişliği ve gücü, finansal piyasaların derinliği ve entegrasyonu, döviz kuru istikrarı ve dış ticaret hacimleridir. Ekonomik büyüklük ve dış ticaret hacmi açısından Euro Bölgesi, ABD ile yaklaşık aynı göstergelere sahip, ABD 'den sonraki en büyük ikinci ekonomidir. Bu da Euro'nun gücünün Alman Markı kadar sınırlı kalmayacağının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Bretton Woods has undoubtedly marked the dominance of the dollar as an international currency. Until the beginning of the 21st century, even though the German Mark, the Japanese Yen and the English Sterling have been transacted as international currencies, they have followed dollar from the rear. Dollar has become the most preferred monetary unit than national monetary units of several countries. This process is called“dollarization”. Since the Second World War, the US economy has dominated the world economy and thus has succeeded in maintaining the power of the US dollar. Yet, the German mark has been kept under control due to the fear of failing to control money supply of the German National Bank and has been the second currency than the US dollar for years. In 1999, with the emergence of Euro as an international currency, the US dollar was then confronted with a challenger. Within this framework, the main intention of this thesis is to compare the roles of Dollar and Euro and to evaluate how the role of these currencies will take shape as international currencies. This comparison will be based on the following criteria; the size and power of the economies of the US and EU, the depth and integration of their financial markets, the stability of their foreign exchange, the volumes of their foreign trade. In this context, by pointing out the characteristics of an international currency, as a means of convertibility and credibility as well as its functions of savings and exchange, as a store of value in the international markets, this paper will underline how Euro has evolved in this respect. Finally, it is the main contention of this paper that regarding the economic indicators, the region of Euro, having approximately the same figures, is the second biggest economy than the USA, which shows that the power of Euro will not be limited as mark, yen and sterling. However, it is highly likely that US dollar will remain unchallenged in the foreseeable future. 99