Ahirete imanın insan davranışlarına etkisi
Effect of the hereafter belief on people behaviors
- Tez No: 159785
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanlık tarihi boyunca ahiret inancı karşılaşılan en köklü inançtır. Neredeyse bütün pagan ve tek tanrılı dinlerde bir ahiret inancı mevcuttur.Bu inancın temel amacı insanın dünyadaki hayatına anlam katmak ve iyi bir hayat yaşamasını sağlamaktır. Çalışmamız ikinci bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Müslüman kelamındaki ahiret inancı ele alınmış ve incelenmiştir.İnanç insanı harekete geçiren bir iç dinamiktir.Kuran bu anlayışı birçok ayetle desteklemektedir.Kuranda dünya ve ahiret dengesi ısrarla vurgulanmaktadır.Çünkü mutlu bir ahiret hayatı faydalı bir dünya hayatı ile mümkün olacaktır.lnsanlar dünyada yaptıkları fiillerin karşılığını mutlaka alacaklardır. Bu nedenle insanlar dünya hayatını iyi bir şekilde değerlendirmek zorundadırlar. Çalışmamızın ikinci bölümünde ahirete imanın insanda geliştirdiği yetiler ele alınmıştır. Bu yetiler arasında vicdan,tövbe, takva, sabır ve umut sayılabilir. Bu yetiler insana hayatın zorluklarına karşı direnme gücü vermektedir. Aynı zamanda bu yetiler insana Allah ile daha sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlar. Bu durumda insan çok daha faydalı bir hayat yaşar. Böylece dünya çok daha güzel ve çok daha yaşanılır bir yer olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Here after belief is matched the most basic belief throughout humanity history. Generally allpagan religionand divine religion are the hereafter belief. Basic aim of this belief give meaninghuman life and provide to peopleusefull life. Our study consist of two sectionJn firstsectionwas searchedthe hereafter inmüslin teology.Belief is a inner dinamic which setinto action people.Quaran support this understanding in many verss.In Quaran insistently is emphasis belance ofworldand the hreafter.Because happy the hreafter lifewill be evaliable usefull world life. People will take response of making the world life. Therefore people must take into consideration world life. Our study in second section wassearched mental power which build up the hereafterbelief.This mental powers are concience,patience,hope, taqva. All this mentalpowers get strong resistance powerof human to world UfeSeparatly thismental powers provide people getting along with God. At this stuation peolelive even more usefull UfeJn thismanner world willbecome even morebeatiful life andworld.