Çağdaş tefsirde 'kölelik' yorumu
Slavery interpratation of modern commentary on the Koran
  1. Tez No: 159784
  2. Yazar: CAHİT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Tarihin ilk dönemlerinden itibaren kölelik ile ilgili iddialar var olagelmiştir. Hatta bazı iddialar o kadar ileri gitmiştir ki, köleliğin İslamiyet ile birlikte sistemleştirildiğine kadar uzanan iddialar da vardır. Yaptığımız bu çalışma ile kölelik hakkında ortaya atılan iddiaların geçerlilik payının ilmi açıdan ne kadar doğru olduğu meselesi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Köleliğin ortaya çıkıp kurumsallaştırılmasında İslamiyet'in rolü neydi? Köleliğin İslamiyet öncesi toplumlarda uygulanışı, İslam dini ile birlikte nelerin değiştiği ve İslamiyet'in kabulünden günümüze kölelik anlayışı ve yorumlanışında ne gibi farklılıklar ve benzerliklerin olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; ilahi dinlerde ve kutsal kitaplarda kölelik müessesesinin nasıl bir yapı teşkil ettiği sorularına cevap aranmıştır. İkinci bölümde İslam hukukunda kölelik müessesesi ve İslamiyet'in köleliğe bakışı açıklanmıştır. Bu bölümde İslam hukukunun kölelere birer insan olmaları hasebiyle, diğer hukuk sistemlerinden farklı olarak gereken değeri verdiği açıkça görülmüştür. Araştırmamızın üçüncü bölümünde klasik dönemde kölelik ayetlerine getirilen yorumlar birçok alimin tefsirlerinden de örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmamızın son bölümünde ise çağdaş dönem İslam alimlerinin kölelik hakkında yapmış oldukları yorumlara değindik. Yapmış olduğumuz bu araştırma sonucunda İslamiyet'in köleliği 1400 yıl önce kademeli olarak kaldırmak için tedbirler aldığı, köleliğin İslamiyet'le birlikte başladığı tezinin de yanlışlığı sonucu ortaya konulmuştur. Cahit GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the periods of the history, the claims about slavery have occured. Even some claims have been exaggerated so much that there are also claims as slavery was systematized with İslam. With this study, it has been tried to illuminate the reality of the claims in terms of scientific approach. What is the role of İslam in the systematization of the slavery with the revival of it. In this study, it has been brought up the application of the slavery in societies before İslam, what changes became with İslam religion, the concept of slavery since the acception of İslam, and the similarities and differences about the interpretations of it. Our study is composed of introduction and four parts. In the first part, it was questioned how the system of slavery was seen in secular religions and holy boks. In the second part, it was explained the system of slavery in islamic law and the point of view of the İslam to slavery. In mis part, it has been clearly seen that islamic, as being different from other law systems, gives the necessary value to the slavey because that slaves are human beings. In the third part of our study, the interpretations that were asserted about slavery from the verse of the Quran was tried to explain by giving also some commentaries of many savants. In the last part of our study, we emphasized on some comments asserted by contemporary Islamic savants. As a result of this study we have done, we have reached the idea that İslam took precautions to eliminate slavery system in echelons 1400 years ago and the claims mat slavery began with İslam is wrong. CAHİT GÜNGÖR 259