Küreselleşme sürecinde Türkiye'de köylülük ve tarımsal meta üretimi: Boyalık köyü örneği
Agricultural commodity production and peasantry in Turkey during globalization: Case of Boyalık village
- Tez No: 159792
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Türkiye 1980'li yılların ilk yansından itibaren ekonomi politikalarında köklü bir değişim yapmıştır. İthal ikameci sanayileşme modeli yerine dışa dönük, serbest pazar odaklı bir büyüme modeline geçilmiştir. Bu değişim, hem devletin ulusal pazar içindeki konumunu hem de kurumlarını dönüştürmüştür. Bu sürecin dinamikleri, ileri kapitalist ülkelerde yaşanan gelişmelerle birebir bağlantılıdır. Değişimden toplumun bütün kesimleri etkilenmiştir. Ancak, hem dünyada tarımsal üretimin bulunduğu konum, hem de Türkiye'nin tarımsal yapısının kendine has özellikleri, Türk köylüsünün süreçten daha fazla etkilenmesine neden olmuştur. Çalışmada, bu etkinin yönünü ve boyutunu irdelemek amacıyla, kuramsal tartışmalardan hareketle konu ele alınmış ve hipotezler kurulmuştur. Bu hipotezleri somut gerçeklikle ilişkilendirmek amacıyla çalışmada alan araştırması da yapılmıştır. Bu çalışmanın kuramsal bölümü, kapitalizmde klasik tarım tartışmalarım ve tartışmalara getirilen farklı yaklaşımları içermektedir. Bu farklı yaklaşımlardan hareketle, Türkiye'nin tarımsal anlamda geçmişi ve Türk tarımında küçük üreticiliğin nasıl baskın bir konumda kalabildiği tarihsel olarak incelenmiştir. Bu tarihsel süreç, 1980 sonrası dünyada ve Türkiye'de ağırlık kazanan yeni liberal politikalarla birleştirilerek tartışılmıştır. Alan araştırması bölümü, Ankara'nın Haymana ilçesine bağlı Boyalık köyünde gerçekleştirilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey's economy policies have dramatically changed after the year 1980. Till that time the main concern of politics in Turkey was to industrialize in a import substance manner. But by 1980, strategy has turned to export oriented grow up. One of the rules of this strategy is to liberate the market. This change was closely related with the strategy change of highly capitalist countries. All sectors and every part of the society have affected by this alteration. But, because of both the situation of agriculture in the world markets and some specific conditions of Turkish agricultural structure, peasants of Turkey are highly affected from this process. This study was design to explore and explain the effects of globalisation on Turkish agricultural small producers. This thesis consists of theoretical arguments on capitalism and agriculture (especially peasants) and historical background of Turkish agricultural structure. It also consists the argumentation of neoliberal policies and the peasants of Turkey. In order to relate the theory to concrete reality a field study that was conducted in Boyalik village of Haymana, Ankara is included. 112