Dilkaya-Karagündüz (Ortaçağ) iskelet populasyonlarında enfeksiyon hastalıklarının paleopatolojik açıdan incelenmesi
The infectious diseases of paleopathological research in the skeleton populations of Dilkaya-Karagunduz (Middle age)
  1. Tez No: 159791
  2. Yazar: ELİF YALÇINOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Tezin amacı, Van ilinde aynı bölgede bulunan Karagündüz ve Dilkaya (Orta Çağ)'da kazılar sonucunda ortaya çıkarılan iskeletlerdeki kemiğe yansımış olan enfeksiyon hastalıklarının belirlenmesidir. Ayrıca enfeksiyon hastalıklarının ne kadar yaygın bir oranda görüldüğünün açıklanması ve populasyonların birbirleri ile karşılaştırılması da tezin önemini açıklamaya yardımcı olur. Dilkaya'da kazılar 1984-1991 yıllan arasında yapılmış olup populasyon 319 birey ile temsil edilirken Karagündüz'de kazılar 1994-1999 yıllan arasında yapılmıştır. Buradaki populasyon ise 890 birey ile temsil edilir. Araştırmada toplam 1209 birey incelenerek enfeksiyon hastalıklarının varlığı saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma sırasında iskeletler üzerinde makroskobik inceleme yapılmış ve enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklıkları araştınlmışür. Paleopatolojik kriterleri belirlerken, esas olarak Aufderheide ve ark.(1997)'ın ve buna ek olarak Ortner ve ark.(1981,1991) Işcan ve ark. (1989), Cohen ve ark.(1984)'ın yayınlanndan yararlanılmıştır. Dilkaya ve Karagündüz'deki kazılarda çıkarılan (Orta Çağ'a tarihlendirilen) iskeletler üzerindeki kemiğe yansımış olan enfeksiyon hastalıklarının dağılımına bakılacak olursa, osteomyelit (Dilkaya %6,58, Karagündüz %3,15), tüberküloz (Dilkaya %0,94, Karagündüz %0,11), periostitis (Dilkaya %0, Karagündüz %0,78), non-spesifik enfeksiyonlar (Dilkaya %0, Karagündüz %0,22) şeklinde gruplandınlabilir. Sonuç olarak, bu iki populasyon karşılaştırıldığında görülme sıklıkları değişmekle beraber farklı enfeksiyon hastalıkları görülmemiştir. Enfeksiyon hastalıkları bu iki toplum içinde heterojen bir dağılım göstermektedir. Diğer toplumlarla ilişkisi hakkında karar vermek için çağdaşı olan ve aynı bölgede yaşamış olan populasyonların incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to determine the infectious diseases which are seen at the skeletons found in Karagündüz and Dilkaya (Middle Age) excavations in Van. Also describing infectious disease ratios and comparing the populations would he very helpful! to describe the importance of this study. The excavations of Dilkaya has been made between 1984-1991 and the population is presenting with 319 person. Karagündüz excavations has been made between 1994-1999. This population is presenting with 890 person. In this study we have examined 1209 skeleton to find infectious disease. We made macroscobic study of skeletons to research of infectious diseases ratios. The paleopathological criterias are teken from Aufderheide (1997), Ortner (1981), Ortner (1991), İşcan (1989) and Cohen (1984). The dissociation of infectious diseases in Karagündüz and Dilkaya skeletons are osteomyelitis (Dilkaya %6,58, Karagündüz %3,15), tuberculosis plkaya %0,94, Karagündüz %0,11), periostitis (Dilkaya %0, Karagündüz %0,78), non-specific infectious diseasesplkaya %0, Karagündüz %0,22). As we were compare this to populations there are differences as diseases ratios but there were no different infectious diseases. The diseases are heterogenous between this two populations. To compare with other populations we have to research at the populations from the same area and same age.