Yumurta tavuklarında karma yem besin madde yoğunluğunun yumurta kalitesine etkileri
- Tez No: 15980
- Danışmanlar: PROF.DR. KAHRAMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
68 ÖZET Bu araştırmada enerji ve protein düzeyi farklı karma yem lerin yumurta tavuklarında, çeşitli yumurta kalite özel likleri üzerine etkileri incelenmiştir. Kalite özellik leri olarak yumurta ağırlığı, ak, sarı ve kabuk oranları, kabuk kalınlığı ve mukavemeti, ak indeksi, sarı indeksi ve Haugh birimi değerleri dikkate alınmıştır. Denemede 36 haftalık yaşta 360 kahverengi Babcock ve 360 beyaz Babcock olmak üzere toplam 720 ticari yumurtacı hibrit kullanılmıştır. 2 farklı genotipteki tavuklar 5. er gruba ayrılarak 28 'er günlük 3 dönem boyunca toplam 12 hafta süre ile 5 değişik karma yemle, kış döneminde, kafeste beslenmiştir. Karma yemlerin enerji düzeyi sıra sıyla 2400, 2500, 2600, 2700, 2800 Kcal/kg Metabolik Enerji, protein düzeyleri sırasıyla %14, 15, 16, 16.8, 17.5 olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This study was carried out to investigate the effect of diets with different energy and protein levels on the egg quality traits in laying hens. Egg weight, percentages of white, yolk and shell of eggs, egg shell strength, egg shell thickness, albumen index, yolk index and Haugh unit were measured for egg quality traits. In the experiment 360 Brown Babcock and 360 White Babcock, totally 720 commercial layers were used. Each two different genotyps were divided into 5 experimental groups and fed 5 experimental diets throughout the three experimental periods of 28 days in battery cages in winter. There were five energy groups each containing 144 hens (72 brown and 72 white totaly 144 hens). Hens 36 weeks old were fed for 12 weeks on diets containing 2400, 2500, 2600, 2700, 2800 Kcal/kg Metabolizable Energy and 14, 15, 16, 16.8, 17.5 % crude protein respectively. Taking into account the experimental periods of 12 weeks; genotype and dietary energy level had a significant effect on egg weight (P< 0.01). Egg weight was signifi cantly lower in white layers and it was increased when the metabolizable energy content of the diet was increased (P < 0.01).