Koyunlarda süt verim denetim yöntemleri arasında karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 15979
  2. Yazar: BURHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
51 ÖZET Süt koyunculuğunda bugüne kadar süt verim denetimi konusunda kullanılmakta olan yöntemler süt sığırcılığında kullanılan yöntemlerin benzeri olarak yapıla gelmektedir. Oysa koyunlar; kendine özgü bazı özelliklerden dolayı sığırlardan farklı denetim yöntemlerine gereksinim gösterirler. Bu araştırmada, koyun yetiştiriciliğine uygun basit ama doğru bir denetim yöntemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma Ege üniversitesi, Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama ve üretim Çiftliği'nde yürütülmüştür. Denemeye Doğu Friz x îvesi melezi ve Tahirova tipi koyunlar alınmıştır. Koyunlar kuzuları üç gün emiştirdikten sonra sağıma alınmışlardır. Laktasyonları boyunca koyunların her gün her sağımı denetlenerek herbir koyunun gerçek laktasyon süt verimleri saptanmıştır. Gerçek süt verimleri üzerinden, dört farklı ilk denetim ve altı farklı denetim aralığı değişim sınırları alınarak yeni veriler türetilmiştir. Bu veriler İsveç, Hollanda ve Uogel hesaplama yöntemleriyle değerlendirilmiş tir. Değişik ilk denetim aralığı, hesaplama yöntemi ve denetim aralığı kombinasyonları denetim yöntemleri olarak kabul edilmiştir. Gerçek süt verim denetimi ile bu denetim yöntemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırmalar; gerçek ortalama günlük süt verimi ve laktasyon süt verimi ile çeşitli denetim yöntemlerince hesaplanan verimler arasındaki gerçek farklar ve rank korelasyonlar olmak üzere iki şekilde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: 1. Gerçek süt verimi ile çeşitli denetim yöntemlerince tahmin edilen verimler arasındaki farklara bakıldığında; gerek ortalama günlük süt verimi ve gerekse laktasyon süt verim özellikleri için benzer sonuçlara varılmıştır. 2. Hollanda hesaplama yöntemini içeren denetim yöntemleri İsveç ve Vogel hesaplama yöntemlerini içerenlere göre daha52 büyük hata göstermişlerdir. İsveç ve Vogel hesaplama yöntemlerinin hatası ise birbirlerine yakın bulunmuştur. 3. Denetim aralığının artması beklenenin tersine hatayı küçültmüştür. Bu küçülme Hollanda hesaplama yöntemini içeren denetim yöntemlerinde oldukça' bariz bir şekilde olmuş ve büyük denetim aralıklarında her üç hesaplama yönteminin hataları birbirine yakınlaşmıştır. 4. Denetim yönteminin içerdiği faktörler ne olursa olsun ilk denetim aralığının artması hatanın büyümesine neden olmuştur. 5. Gerçek süt verimi ve çeşitli denetim yöntemlerine göre tahmin edilen süt verimleri arasındaki farklara bakılarak en iyi denetim yönteminin önerilmesi; yöntemin gerçek süt verimi ile aralarında istatistik önemli bir fark olmamasına, az sayıda denetim içermesine ve hesaplama yönteminin kolaylığına bakılarak yapılmıştır. Bu özellikleri içeren (îlk denetim aralığı: 30 gün - Hollanda hesaplama yöntemi - Denetim aralığı: 56 gün kombinasyonundan oluşan) 30-H-56 denetim yöntemi olmuştur. Bu yöntem sütün niceliği önemsendiğinde kullanılması gereken yöntem olarak önerilmiştir. 6. Gerçek süt verimine bakılarak bireylerin sıralama değerlerinin, çeşitli denetim yöntemlerinden tahmin edilen verimlere bakılarak bireylerin sıralama değerlerine uyumunu gösteren rank korelasyonlara bakıldığında gerek Doğu Friz x ivesi melezi ve gerekse Tahirova tipi koyunlarda benzer sonuçlar alınmıştır. 7. Doğu Friz x îvesi melezi koyunlarda rank korelasyon değerleri 0.9613 - 0.9911 arasında değişirken Tahirova koyunlarında 0.9588 - 0.9982 arasında bulunmuştur. Tüm denetim yöntemlerinin gerçek verime rank korelasyonları istatistik açıdan önemlidir (P < 0.01). Bu durumda koyun yetiştiricileri süt veriminin tahmin edilmesini sadece seleksiyon için yapacaklarsa en basit yöntem olan 75-H-56 denetim yönteminin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY The main intention of the present study was to find the best milk testing method for sheep. The data studied were collected from Ege University, Agriculture Faculty, Practical Farm herd from 1988 to 1989. Genotype groups were Ost Friesian X Awassi crossbred and Tahirova sheep. Morning and evening milk weights were recorded for all sheep starting with the forth day after lambing and continuing for the duration of the lactation. Lactation milk yields estimated by 72 methods were compared with the actual yields. Estimated milk yields were derived from actual milk yields by certain sampling way. In com parisons done between actual milk yields and estimated milk yields, were used rank correlation method and actual differences. The resultes were summarized as below: 1. Between estimated milk yields and actual milk yields, the near results were found for both average daily milk yield and lactation milk yield. 2. The testing methods including Hollanda calculation method showed larger error according to the testing methods including Sweden (Centering Date) and Uiogel calculation method. Errors of testing methods including Sweden and Uogel calculation methods were found close. 3. Opposite of expected the actual differences between estimated yields and actual yields decreased when the the test interval lengthened. Especially it was obvious in the methods including Holland calculation method. 4. It was found that the errors increased in every testing methods when the first testing date lengthened. 5. It was recommended the 30-H-56 (30:First testing date H:Holland Calculation method - 75:Testing interval) testing method. Because there is no statistical important54 difference between this method and actual method, and the method has little number test when it compared the other testing methods which has no important difference with actual methods. In addition, the Holland calculation method is simpler than the others. B. The rank correlations were found close for both Ost Friesian X Awassi crossbred and Tahirova sheep. 7. The rank correlations between actual yields and estimated yields ranged from 0.9613 to 0.9911 in Ost Friesian X Awassi crossbred, and it ranged from 0.9588 to 0.9982 in Tahiroua sheep. All the rank correlations were found important statistically (P < 0.01) For this reason it was recommended the simplest 75-H-56 testing method.