Kamu alımlarının hukuksal rejimi ve denetimi
Legal regime of public procurement and review proceedings
  1. Tez No: 159809
  2. Yazar: ABDULLAH UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
Uz, Abdullah, Kamu Alımlarının Hukuksal Rejimi ve Denetimi. Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ali Ulusoy, 554 s. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kamu alımlarının hukuki rejimi, şikayet ve başvuru yolları ile bunlara ilişkin kamu hukuku konularının incelenmesidir. Türk Hukukuna göre kamu alımlarının hem kamu hukukunu hem de özel hukuku ilgilendiren yönleri vardır. Sözleşme imzalanmadan önce idare tarafından alınan kararlar ve ihale sürecindeki işlemler kamu hukukuna tabidir. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte özel hukuk uygulanmaya başlanır. Bu çalışmada idare hukukuna tabi olan sözleşme öncesi aşama üzerinde durulmuştur. Tez dört bölümden oluşmakta olup, 1. Bölümde kamu alımları kavramı, kamu alımlarının sosyal, ekonomik ve çevresel boyutu, kamu alımlarına ilişkin temel ilkeler incelenmiştir. 2. Bölümde, uluslararası ve bölgesel düzeydeki kamu alımları düzenlemeleri üzerinde durulmuş, bu bağlamda uluslararası düzenlemeler, özellikle Kamu Alımları Anlaşması ve UNCITRAL Model Kanunu ile Bölgesel düzeyde AB Yönergeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. 3. Bölümde, 4734 sayılı Kanun ve Türk Kamu Alımları Rejimi ele alınmış, bu çerçevede, mal, hizmet ve yapım işleri alımları ile ilgili ihale süreci pozitif düzenlemeler ışığında incelenmiştir. 4. Bölümde ise; bireylerin hukuki korunması incelenmiştir. Kamu alımları inceleme usulleri, ihalelerle ilgili şikayetlerin ve başvuru yollarının garantiye alınmasını amaçlamaktadır. İhalelerle ilgili başvuruları incelemek üzere, bir veya birden fazla organ kurulabilir ve bu organlara yürütmeyi durdurma, iptal ve tazminata hükmetme yetkileri verilebilir. Bu bağlamda; Türkiye'de bağımsız bir Kamu İhale Kurumu'nun oluşturulması, yukarıda belirtilen amaçlara ulaşmak için önemli bir adımdır. Kamu İhale Kanunu' na göre; ihaleyi yapan kuruluşlar ve ihale komisyonları, ihale sürecini, mevzuatta belirtilen ilkeler ve usullere uygun olarak yürütmekle sorumludur. Bu sorumluluğun ihlali sonucu hakkı ihlal edilen ya da zarar gören veya zarar görme tehlikesi bulunan mal ve hizmet sunucuları ile yapım müteahhitleri, idare mahkemeleri önünde dava açmadan önce şikayet ve itirazen şikayet başvurusunda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Uz, Abdullah, Legal Regime of Public Procurement and Review Proceedings, Doctorate Dissetation, Advisor: Assoc. Prof. AH Ulusoy, 554 p. ABSTRACT The purpose of this study is to give a comprehensive analysis of the legal nature of public procurement/government procurement, complaints and remedies proceedings and the public law elements that pertain to them. According to Turkish Law public procurement has a dual nature: it is simultaneously the institute of public law and private law. Decisions taken by a contracting authority before signing of the contract and acts in tender proceedings are governed by public law norms. But when the procurement contract is concluded private law starts to be applied. The focus of this paper, however, is on the process of selecting the contractor and pre-contract procedures which are subject to administrative law. This thesis is fourfold In chapter 1, definition of public procurement, its social, economical and environmental aspects, and principles of public procurement are broadly reviewed In chapter 2, the legal framework of public procurement from international to national level is studied At this point, an international agreement, especially the Government Procurement Agreement (GPA), and the UNCITRAL Model Law, EU directives on procurement are reviewed in a. comprehensive manner. In chapter 3, Turkish Public Procurement Law- PPL (Law no 4734) and Turkish public procurement regime is handled. In this context, the procedure which involves the award of a contract relating to purchase of goods, services or works are reviewed in the light of statutes and secondary legislations. In chapter 4, the legal protection of individuals was highlighted. Public procurement review procedures are intended to guarantee effective remedies for complaints in public procurement. One or more bodies may be established to review contract award procedures, while separate bodies may be given the power to order interim measures, set aside decisions or award damages. In this context, creation of an independent Public Procurement Authority in Turkey is an important step towards accomplishing the above mentioned objectives. According to the PPL, contracting entities and tender commissions shall have the obligation to carry out the tender proceedings in accordance with the principles and procedures stated in PPL. Any contractor, supplier or service provider who claims that he has suffered a loss of rights or damage or he is likely to suffer loss or damage resulting from an alleged breach of such duty can request review with a written complaint before standing to sue before the competent administrative court.