Kur'an-ı Kerim'e göre nübüvvet ve nübüvvetin insanlık için önemi
An-nubuvve according to qoran and importance of an-nubuvve for human
- Tez No: 159810
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Tavşan, Koksal,“Kur'ân-I Kerîm' e Göre Nübüvvet ve Nübüvvetin İnsanlık İçin Önemi”Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. îdris ŞENGÜL, 147 + 4 sayfa. Tezin giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodu konularında kısa bir açıklama yapıldı. Sonra, konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için“Nübüvvet”hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca“Nübüvvet”kavramının tahlili yapılmıştır. I. Bölümde“Kur'an-ı Kerîm'e Göre Nübüvvet”konusunu ele almaya çalıştık. n. Bölümde ise,“Nübüvvet'in İnsanlık İçin Önemi ve İnsanlığın Nübüvvete İhtiyacı”konulan işlenmiştir. Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın özeti yapıldıktan sonra tez bibliyografya ile sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tavşan, Koksal,“ An-Nubuwe According to Qoran and Importance Of An-Nubuwe For Human”University of Ankara, The Institute of Social, MA Thesis, Supervisor: Prof. Dr. İdris ŞENGÜL, 147 + 4 pages. In the introduction chapter of the thesis, a brief of explanation has been made on the subject, importance, aim and method of study. Then, a general information on“An-Nubuwe”has been given in order to facilitate that the subject can be understood clearly. In addition, The concept of“An-Nubuwe”and has been analysised. In the first chapter of the study, we have tried to take up“An-Nubuwe”according to Qoran. In the second chapter of the study it was dealt with the importance and necessity of“An-Nubuwe”for human. In the conclosion chapter, the study has been summarized and then it was ended with thesis bibliography.