İptal kararlarının uygulanmaması ve bundan doğan tazminat davaları
Non-enforcement of the judgments annulling the administrative decisions and the claims about compensation for damages (because of non-enforcement)
- Tez No: 159808
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Özet Bu çalışmanın konusu idari yargı kararlarının uygulanmaması ve bundan doğan maddi ya da manevi zararların telafisi için açılan davalardır. Bir hukuk devletinde yargı kararlarının uygulanmaması kabul edilemez. Ancak idari yargının iptal kararlarının uygulanması konusu ülkemizde yıllardır sorun oluşturan bir husustur. Anayasanın 138.maddesi yasama, yürütme ve idarenin yargı kararlarına uyması gerekliliğine yer verir. Bunun yanında İdari Yargılama Usulü Kanunu 28.maddesi de idarenin, idare mehkemelerinin vermiş olduğu esasa ilişkin ya da yürütmeyi durdurma kararlarını ertelemeksizin ve gereğince yerine getirmekte zorunlu olduğunu ifade eder. İdarenin yargı kararlarını gereğince yerine getirmemesi halinde bundan doğan maddi ya da manevi zararlar, davaya bakan Danıştay dairesinde ya da ilgili idare mahkemesinde dava konusu edilebilir. Mahkeme kararının kasıtlı olarak 30 gün içinde yerine getirilmemesi halinde hem kamu görevlisi aleyhine hem de idare aleyhine tazminat davası açma olanağı vardır. Davacı isterse, karan uygulamayan kamu görevlisi aleyhine de tazminat davası açabilmektedir ama bu hüküm Anayasa 129.madde 4.fıkraya aykırıdır. 160
Özet (Çeviri)
Summary The subject of this study is non-enforcement of the administrative courts' decisions and the actions about compensation for pecuniary or non-pecuniary damages. Non-enforcement of the administrative courts' judgments is incompatible with the rule of law. Unfortunately it has been a problem for many years that enforcement of the administrative courts' judgments annulling the administrative decisions. The constitution (article 138/4) provides“The bodies of executive and legislative power and authorities must comply with court decisions.”Furthermore, section 28 of the Administrative Procedure Act (Law No.2577) provides the authorities' obligations to adopt a decision without delay or to take action in accordance with the decisions on the merits or a request for a stay of execution issued by the administrative courts. Where the authorities do not adopt a decision or do not act in accordance with a decision taken by the courts, a claim for compensation for pecuniary or non- pecuniary damage may be brought before the Supreme Administrative Court and the relevant courts against the authorities. In the event of deliberate failure on the part of civil servants to enforce judicial decisions within the thirty days, compensation proceedings may be brought both against the authorities and against the civil servant who refuses to enforce the 161decision in question. A claim for damages may be brought against the civil servant however it is incompatible with the article 129/4 of the Constitution. 162