Dış kaynaklardan yararlanma ve Ankara ilindeki hastahanelerde bir araştırma
Outsourcing and a research in Ankara city hospitals
  1. Tez No: 159811
  2. Yazar: YAŞAR KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Dış kaynaklardan yararlanma, hastahane yöneticilerinin, son yıllarda hasta bakım kalitesini düşürmeksizin maliyetleri kontrol altma alabildikleri önemli bir stratejik araç haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en uzmanlaşmış, kapsamlı, önemli ve büyük hastahanelerin bulunduğu Ankara ilindeki hasatahanelerde dış kaynaklardan yararlanma uygulamaları çeşitli boyutlarıyla araştırılmış, elde edilen sonuçlardan haraketle Türkiye'deki hastahanelerde dış kaynaklardan yararlanma uygulamaları hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma yapılan hastahanelerde dış kaynaklardan yararlanma harcamaları ile hasatahane büyüklükleri ve türleri arasında bir ilişkinin olmadığı, bununla birlikte, dışarıdan hizmet sunan personel sayısı arasında güçlü bir ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir. Araştırma yapılan hastahanelerin önemli bir kısmının 4 yıl veya daha fazla bir süredir dış kaynaklardan yararlandığı ve bunlardan hemen hemen tamamının destek hizmetlerini dışarıdan sağladığı belirlenmiştir. Araştırma yapılan hastahanelerin %80'nin dış kaynaklardan yararlanma uygulaması öncesinde benzer kurum ve kuruluşlardan bilgi aldıkları, bu uygulamalara yönelik bir proje takımı oluşturdukları ve dış kaynaklardan yararlanma uygulaması öncesinde maliyet analizi yaptıkları belirlenmiştir. Araştırma yapılan hastahanelerde dış kaynaklardan yararlanmanın en önemli nedenleri arasında içsel kaynaklan boşa çıkarmak, temel yetenekler üzerinde odaklanmak, maliyetleri azaltmak şeklinde bir sıralama yapılabilir. Araştırma yapılan hastahanelerin büyük bir kısmı (%80'i) dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarını çeşitli sorunlara rağmen başarılı bulmuştur. Bu hastahanelerdeki yöneticilere göre, dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarında başarıyı etkileyen en önemli faktörler, süreç boyunca üst yönetimin desteğinin olması, sözleşmenin ihtiyaca yönelik ve uygun bir şekilde hazırlanması, hizmet 187ÖZET Dış kaynaklardan yararlanma, hastahane yöneticilerinin, son yıllarda hasta bakım kalitesini düşürmeksizin maliyetleri kontrol altma alabildikleri önemli bir stratejik araç haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en uzmanlaşmış, kapsamlı, önemli ve büyük hastahanelerin bulunduğu Ankara ilindeki hasatahanelerde dış kaynaklardan yararlanma uygulamaları çeşitli boyutlarıyla araştırılmış, elde edilen sonuçlardan haraketle Türkiye'deki hastahanelerde dış kaynaklardan yararlanma uygulamaları hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma yapılan hastahanelerde dış kaynaklardan yararlanma harcamaları ile hasatahane büyüklükleri ve türleri arasında bir ilişkinin olmadığı, bununla birlikte, dışarıdan hizmet sunan personel sayısı arasında güçlü bir ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir. Araştırma yapılan hastahanelerin önemli bir kısmının 4 yıl veya daha fazla bir süredir dış kaynaklardan yararlandığı ve bunlardan hemen hemen tamamının destek hizmetlerini dışarıdan sağladığı belirlenmiştir. Araştırma yapılan hastahanelerin %80'nin dış kaynaklardan yararlanma uygulaması öncesinde benzer kurum ve kuruluşlardan bilgi aldıkları, bu uygulamalara yönelik bir proje takımı oluşturdukları ve dış kaynaklardan yararlanma uygulaması öncesinde maliyet analizi yaptıkları belirlenmiştir. Araştırma yapılan hastahanelerde dış kaynaklardan yararlanmanın en önemli nedenleri arasında içsel kaynaklan boşa çıkarmak, temel yetenekler üzerinde odaklanmak, maliyetleri azaltmak şeklinde bir sıralama yapılabilir. Araştırma yapılan hastahanelerin büyük bir kısmı (%80'i) dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarını çeşitli sorunlara rağmen başarılı bulmuştur. Bu hastahanelerdeki yöneticilere göre, dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarında başarıyı etkileyen en önemli faktörler, süreç boyunca üst yönetimin desteğinin olması, sözleşmenin ihtiyaca yönelik ve uygun bir şekilde hazırlanması, hizmet 187
Özet (Çeviri)
SUMMARY Outsourcing has recently been an important strategic tool through which hospital managers can keep costs under control without decreasing the quality of patient care. In this study, outsourcing applications have been studied comprehensively in the hospitals located in the province of Ankara where the most specialized, comprehensive, important and the biggest hospitals of Turkey are found. The results obtained have been used to make general assessments as regards the outsourcing applications in hospitals in Turkey. It has been found in the hospitals under study that there is not a relation between outsourcing expenses and hospital sizes and types; however, it has been seen that there is a strong relation between outsourcing expenses and the number of personnel providing external service. It has been seen that a considerable number of hospitals under study have benefited from outsourcing for four years or more and that almost all of them have provided their support services from external sources. It has been found that 80 % of hospitals under study have received information from similar institutions and foundations, set up project teams and conducted cost analyses, prior to their outsourcing applications Among the most significant reasons of resorting to outsourcing by the hospitals under study, an arrangement of order such as making internal sources available, focusing on basic capabilities and decreasing costs can be made. A considerable number of hospitals (80%) have found the outsourcing applications successful despite various problems. According to the managers of these hospitals, the most significant factors playing a role on success are that there is top management support during the process, that the contract is prepared so as to meet the needs, that service level standards are specified beforehand, that there is a well- 189chosen and reliable supplier and that the relations with the supplier should be carried out beneficially and straightforwardly. As a result of the outsourcing applications in the hospitals under study, some positive changes such as the increase in effectiveness and efficiency, low costs and the control of costs, focusing on basic capabilities and performance improvement have been determined. Together with such positive changes, hospitals have emphasized the importance of a number of factors such as the likelihood of revealing secret information pertinent to hospitals in the course of outsourcing applications, a loss of control over outsourcing activities and differences between the supplier objectives and the hospital objectives. The managers of the hospital under study have stated that outsourcing applications will keep going at an increasing level and that such applications are a strategic means used in the increase of effectiveness and efficiency. 190