M.Ö. II.binde Batı Anadolu'da minos etkinliği
Minoan activity in West Anatolia during second millenium
- Tez No: 159825
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
VII. ÖZET Karşılı, Demet,“ M. Ö. II. Binde Batı Anadolu 'da Minos Etkinliğt, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hayat Erkanal, XIII+218 s. M.Ö. II binde Minos kültürüne ait etkinliklerin görüldüğü Bademgediği, Çeşme-Bağlararası, Iasos, Kömür Adası, Miletos, Tavşan Adası, Troia ve Knidos merkezleri ile Şeytan Deresi Batığının, mimari kalıntı ve buluntularıyla ilgilenilerek, söz konusu bölge Batı Anadolu 'nun bin yıllık bir süreci ele alınmaya çalışılmıştır. Yalnız bununla kalınmayıp, sosyal ve kültürel gelişimlerin, yakın çevre içerisindeki hızlı yayılımı ile farklılığının anlaşılabilmesi amacıyla, Batı Anadolu 'nun, Minos etkisi dışındaki diğer önemli M. Ö. II bin yerleşimlerine de göz atılmıştır. Girit merkezli Minos uygarlığı, Ege denizinin en güney kısmında, önemli jeopolitik konumu itibariyle, diğer uygarlıkların aksine savaşarak değil, ticaret yaparak istediklerini elde etmeyi başarmıştır. İşte bu ince ayrıntıyı, bundan yaklaşık dört bin yıl önce fark etmiş olan Girit adasının sakinleri, Ege denizinin doğusunda, kuzeyden güneye kadar uzanan Batı Anadolu kıyısı sakinleriyle de, özellikle OM III ile GMIA yada OTÇ II ile OTÇ III dönemlerinde gerçekleştirmişlerdi. Batı Anadolu bir yerde, kara uygarlığı diye tabir edilen Hitit ile deniz uygarlığı Minos arasında bulunmaktaydı. Bu iki uygarlıktan fazlasıyla yararlanmış olan Batı Anadolu yerleşimleri, M.Ö. II. bin başlarında ”merkez" kavramını, öğrenmişlerdi. Kısa sürede, yalnız öğrenmekle kalmayıp, kullanmaya da başlamalarıyla, ticaret Il.bin ortalarında, Batı Anadolu kentlerinde, daha yoğunlukta yaşanmış ve getirili olmuştur. 122Girit, tüm adaların kaderinde olduğu gibi ham madde sıkıntısı çekerken, Batı Anadolu ham madde konusunda zenginlik yaşıyordu. Özellikle maden yatakları Minosluların ulaşılmazıyken, Batı Anadolu ticari ilişkileriyle bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorlardı. Minosluları bu bölgeye çeken maden, zamanın ham maddeleri konusunda bir sıkıntısı olmayan yerleşimlere, bu kültürün seramikteki, dokumadaki, mimarideki hatta yaşam şekillerindeki farklı etkilerini takas ettirmiştir. OTÇ'nın ilk başlarında, ele geçen malzemeden anlıyoruz ki, Güney Batı Anadolu 'da Miletos, Minosla ilişkilerini o kadar geliştirmişti ki, etraftaki merkezlere dağıtacak kadar yerli üretim Minos tipi seramik yapıyorlardı. Fakat bu, OTÇ ortalarında bir adım daha ilerledi ve bölgede Minos kolonileri kurulmaya başlandı. En zengin Minos etkinliğinin görüldüğü dönem olan OTÇ III' de ise, Batı Anadolu 'da çok sayıda Minos ithali malzeme görülürken, Girit yerleşimlerinde de Batı Anadolu malzemesi görülmektedir. Linear A ve B yazıtları daha çok ticari kayıtları tutsalar da, dönem merkezleri hakkında bilgi verdikleri ve çözüldükçe daha çok bilgi verecekleri konusunda tartışılmazdır. Thera volkanının patlamasıyla, Ege 'de ki bir çok merkez depremlerle, dev tsunamilerle ya yıkılmış ya da enerjilerini yenilenmeye verecek kadar tahrip olmuştular. Dolayısı ile felaket, tüm bölgeyi etkisi altına aldığından, Minos etkinlikleri de, Batı Anadolu 'daki güçlü etkilerini yitirmişlerdi. Sonuç olarak tez kapsamında, Batı Anadolu bölgesinde, M.Ö II. bin döneminin başında başlayarak ve sonlarına doğru daha da gelişerek kademe 123kademe artan Minos etkinliğinin izlerini, yerleşim yerlerindeki, kalıntı ve buluntuların sayesinde takip edebiliyoruz. Dolayısı ile, Minosluların denizle olan yakınlığı, Batı Anadolu'nun ham madde zenginliği, Girit 'in ham madde eksikliği, ticaretin gelişmesi, Batı Anadolu 'da Minos etkiliğini, Thera felaketi yaşanana kadar, bin yıldan fazla bir süre içerisinde kaçınılmaz kılmıştır. 124
Özet (Çeviri)
VIII. ABSTRACT Karşılı, Demet,“Minoan Activity in the West Anatolia during Second Millennium B.C:\ Master's Thesis, Advisor of Thesis: Prof. Dr. Hayat Erkanal, XIII+218 s. In the scope of thesis, by looking into architectural remains and findings of Bademgediği, Çeşme-Bağlararası, Iasos, Kömür Island, Miletos, Tavşan Island, Troia, Knidos centers and Şeytan Stream Sunken where we see activities ofMinoan Culture dating back to second B.C., the one thousand years period of West Anatolia is studied. In addition, to be able to understand quick expansion and variety of social and cultural developments in the near surroundings, other important settlements of West Anatolia, which do not reflect Minoan influence, are also reviewed. Minoan civilization centered on Crete, because of it 's geopolitical location at southernmost Aegean Sea, contrary to other civilizations that wage wars, has managed to get it 's demands by trade. Inhabitants of Island of Crete, who have realized this delicate detail, managed the same in East Aegean Sea with inhabitants of shoreline of West Anatolia, from north to south, especially in MM III and LM IA or MBA II and MBA III periods. West Anatolia was between Hittite which is expressed as land civilization and Minoan which is expresses as marine civilization. The settlements of West Anatolia which have amply benefited from these two civilizations have learned the notion of ”center" by the beginning of second B.C. In short time, they did more than learning and managed to use this knowledge which makes the trade in West Anatolia settlements more intensive and profitable by the middle of second B.C. 125While Crete is having difficulty of getting raw material like all islands, West Anatolia was rich in raw material. Especially while mineral deposits were out of reach for the Minoan, with trade relations to West Anatolia this problem was eliminated. The deposits that has attracted Minoans to this region, bartered various effects of ceramics, weaving, architectural and even lifestyle of Minoan to the settlement which has these deposits in amply supply. At the very beginning of MBA, we understand from the material found that in South West Anatolia, Miletos has improved it 's relations with the Minoan world so much that inhabitants of Miletos was producing enough Minoan ceramics to distribute to surrounding centers. However this improved by another step in middle MBA and Minoan colonies has started to be built in the region. In the period of MBA III when the most intensive Minoan activities is seen, while West Anatolia was crawling with import materials, West Anatolian materials is seen in Crete. It's no doubt that while the writing of Linear A and B gives especially trade records they give also information about centers of the period and will give more as they are more and more deciphered. By the eruption ofThera volcano, most of the centers in Aegean region was either demolished or damaged enough to give all their energies to rebuilding because of earthquakes and gigantic tsunamis. In the relation with this disaster that affected the entire region, Minoan activities has lost its powerful effect on West Anatolia. 126In conclusion, within the scope of the thesis, in West Anatolian region, the traces of developed and increased Minoan activities from the beginning to the end of second millennium BC. can be seen in remains and findings at the settlements. Minoan closeness at the Minoans to the sea, the riches of West Anatolia in raw materials, the lack of raw material in Crete and the development of trade has made the effect of the Minoan in West Anatolia inevitable for more than a thousand years. 127