Lyudmila Petruşevskaya ve hikayeleri
Lyudmila Petrushevskaya and her stories
- Tez No: 159826
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Rus kadın yazar Lyudmila Petruşevskaya perestroyka sonrası Rus edebiyatının nasıl değiştiğini öğrenmek açısından önemli bir isimdir. Onun fantastik ve post-modern eserleri Rus kent insanının parasızlık ve sevgisizlik içinde birbirleriyle ve günlük yaşamla olan mücadelesini anlatır. Tezimin amacı bu modern düz yazı ustasını hayatı ve hikayeleri ile tanıtmaktır. ABSTRACT The Russian women writer Luidmila Stefanovna Petruşevskaya is an important person in order to learn how Russian literature has changed after Perestroika. Her fantastic and post-modern stories tell the struggle of the Russian urban people with each other and the daylife in lack of money and love. The aim of this dissertation is to make known this master of modern prose and play with her life and stories. PE3IOME C tomkm 3peHM5i nepeiweH b pyccKoıî coBpewieHHotf nwTepaType nocne nepecrpowKM, JlioflMMna rieTpyıueBCKayı wrpaeT Ba>KHyio porib. Ee nocT-wioflepm/icTCKMe npow3BefleHMfl pacxpbiBaiOT HaM 6opb6y PyccKwx ropoxaH b 6e3fleHe>KHOM m 6e3jriK)6oBHOM cpefle wıe>Kfly c coöoîî w c noBceAHeBHOM >KM3bHio. Memo stow AwccepTaLiMM paccKa3aTb o >km3hm \a TBopnecTBe 3Toro BennKoro npo3aMKa- ApawiaTypra. 88
Özet (Çeviri)