Cep telefonu reklamlarının yapısal içeriği ve tüketim sürecindeki rolü üzerine bir inceleme
An analysis on the structural content of cellular phone advertisements and their roles in the consumption process
  1. Tez No: 159824
  2. Yazar: DERYA TELLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
ÖZET İnsan varlığının vazgeçilmez bir gereği olan iletişim; üretim, örgütlenme, sosyal hareket ve değişimin de ön koşuludur. İletişim ihtiyacı, iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine; bu teknolojileri somutlaştıran araç, organizasyon ve eylemlerin üretilmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında 'günümüzde oldukça yaygın olarak tüketilen cep telefonlarının satın alımı ve kullanımında reklamların nasıl bir rol oynadığı' sorgulanmaktadır. Bu bağlamda kişilerarası iletişim süreçleri ve ulusal- uluslararası reklamcılık endüstrisi faaliyetleri çerçevesinde biçimlenen tüketim toplumunda, cep telefonu reklamlarının medyada yer alış-işleniş tarzı ve içerikleri ile cep telefonu satın alıp kullanarak kendilerini farklılaştırmaya çalışan bireylerin, tüketim sürecine yönelik tutumlarının neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Genişleyen tüketim toplumu ile birlikte, yoğunlaşan rekabet ortamında mükemmelleştirilmiş ve estetize edilmiş teknolojilerin reklamlarla sunulması, üretilenlere ilişkin bilgi verme ve ürünleri satın almaya yönelik ikna etme hizmetlerinin doğrudan bir yansımasıdır. Tez çalışmasının tanımlayıcı-betimleyici karakteristiği, tarihsel analiz, içerik çözümlemesi, alan araştırması gibi niteliksel ve niceliksel yöntemlerin bir arada kullanılmasını gerektirmiştir. Araştırma bulguları göstermektedir ki, (i) cep telefonu teknolojisindeki gelişmeler ulusal- uluslararası ekonomik mülkiyet ilişkilerinin sonucu olarak ortaya çıkmakta, (ii) cep telefonu reklamlarında hedef kitleye erişmek için mecra tercihi önem kazanmakta, (iii) çevre ülkelerindeki tüketicilerin cep telefonu satın alma kararlarında kişilerarası iletişim geri plana düşerek yerini reklamlara bırakmaktadır. Tez çalışması, reklam mesajlarının içeriği ile etkisi arasındaki ilişkinin gücünün, tüketici davranışının ve tüketim toplumu dinamiklerinin karmaşık yapısına bağlı olduğunu açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication, as a vital need of human being, is also the precondition of production being organized, social movement and change. Need of communication causes developing communication technologies; producing means that concretize these technologies, organization and action/operation. In this thesis, 'the role of advertisements in purchasing and using of mobile phones which consuming widely nowadays' is interrogated. In this context, in consumption society which is constructed in the frame of interpersonal communication processes and national-international advertising industry, mobile phone advertisements' location-function styles and contents in media and in the consumption process, the attitudes of individuals that try to differ themselves by purchasing and using mobile phone are aimed to be determined. With the widening consumption society, in the intensifying competition environment to presenting of perfected and to be aesthetic technologies via advertisements is a direct reflection of persuading services oriented to giving information and purchasing of products. Descriptive characteristic of this thesis necessitates the using of qualitative and quantitative methods as historical analysis, content analysis and survey research together. Research findings shows that (i) developments in mobile phone technologies occur as the result of national- international economic ownership relations, (ii) in mobile phone advertisements, to achieve the target group medium preference gets important, (Hi) advertisements take the place of interpersonal relations in the mobile phone purchasing decisions of consumers whom living in periphery countries. This thesis showed that the power of the relation between content and effect of advertisement messages depends on the complex structure of consumer behaviour and consumer society dynamics.