Gençliğin yaşlılığa bakışı: Ankara Büyükşehir Belediyesi Dikmen Gençlik Merkezi örneklemi
View point of young soceity to old age: Sampling of Dikmen youth center Metropolitan Municipality of Ankara
- Tez No: 159828
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET: Yaşlılık sosyal, ekonomik, politik ve psikolojik yansımaları olan bir yaşam evresidir. Sağlık alanında yaşanılan gelişmeler sonunda Dünya'da ve Türkiye'de yaşlı nüfusunda artışlar gerçekleşmiştir. Bu araştırma, günümüzde uzayan yaşam süreleri paralelinde yaşlı nüfusun sayı ve oranının artmasına karşılık, yaşlıların güç ve statüierindeki azalma ya da azaltma çabalarının yarattığı çelişkilere bağlı olarak genç ve yaşlılar arasında ortaya çıkan sosyal çatışma potansiyelini incelemek düşüncesiyle yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Alan araştırması niteliğindeki bu çalışma Ankara Büyükşehir Belediyesi Dikmen Gençlik Merkezine kayıtlı 15-24 yaş arasındaki gençler arasından rastlantısal ömeklem koşullarına uygun olarak seçilen 100 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. ömeklem grubu gençlerin beşte birine yakın bir kısmı büyükanne ve/veya büyükbabası ile sürekli olarak aynı evde oturmaktadır. Gençlerin yaklaşık yarısı aynı şehirde yaşayan büyükanne ve/veya büyükbaba ile hafta her gün 169veya haftada en az bir veya iki defa görüşmektedir. Farklı şehirde yaşayan büyükanne ve/veya büyükbaba ile yılda bir kez ile yılda iki-üç kez arasında görüşen gençler ise örneklemin yarısını oluşturmaktadır. En çok tercih edilen görüşme şekli ev ziyaretidir. Büyükanne ve/veya büyükbabası ile yaşayan gençler büyükanne ve/veya büyükbabası ile yaşamayanlara göre büyükanne ve/veya büyükbabalarına herhangi bir konuda daha çok danışmakladırlar. Anket uygulanan gençler bilgiye ihtiyaç duyduklarında ise en çok anne ve babalarına danışmaktadırlar. Örneklemin büyükanne ve/veya büyükbabalarının büyük çoğunluğu kendine ait bir evde yaşamaktadırlar. Gençlerin yarısı anne ve babalarının yaşlanınca kendilerine ait bir evde oturmasını istediklerini, çoğunluğu ise yaşlanınca kendilerine ait bir evde oturacaklarını belirtmiştir. örneklemin yarısına yakın bir kısmı yaşlılarının yaşam memnuniyetini bilmediklerini ifade ederken, yarısı büyükanne ve/veya büyükbabalarının hayatlarından memnun olduklarını belirtmiştir. 170Anket uygulanan gençlerin yarısından fazlası yaşlıyı 65 yaşını aşmış kişiler olarak tanımlamıştır. Tamamına yakın bir kısmı ise yaşlıyı dışa bağımlı, hasta, fiziksel güç kaybı olan, yalnız, huysuz ve her şeye karışan olarak ifade edilen olumsuz sıfatlarla betimlemişlerdir. Gençlerin tamamına yakın bir kısmı yaşlıların emekli olmasını ve yerlerinde gençlerin çalışmasını istemektedirler. Ömeklemin yansından fazla bir kısmı yaşlılığını nasıl geçireceğini tahmin edemezken, tamamına yakın bir kısmı yaşlılıkta güvencede olmak için bazı tedbirler alınması gerektiğini savunmuştur. Anket uygulanan gençlerin tamamına yakını yaşlılık yaklaşımlanndan en çok Süreklilik Yaklaşımına uygun olarak yaşlılıkta yaşamın bireylerin kişilik özelliklerine bağlı olduğunu ifade etmiştir. Gençlerin tamamına yakın bir kısmı yaşlıları karşıdan karşıya geçirdiklerini, paketlerini taşıdıklarını ve toplu taşıma araçlarında yer verdiklerini belirtmiştir. 171Örneklemin tamamına yakın bir kısmı ise gençler ile yaşlıların uyumsuz amaçları olduğunu belirtmiştir. 172
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Old age, which has social, political, economical and psicological reflections, is phase of life. The improvements in healthcare domain eventually resulted in an increase in the population of old people both in the world and in Turkey. This work is prepared as Master thesis that studies the social conflict potential emerged between young and old people as a result of the conflicts created by the decrease (or deliberate reduction efforts) in the power or status of old people, in spite of the increase in the number and rate of the old people because of the extension in the duration of their lifes. This case study was fulfiled by performing a questionaire over a hundred people, who are registered to Ankara Municipality Dikmen Young Center and whose ages range from 15 to 24. This hundred people were selected conforming to random sampling. Approximately 20% of the sampling young people live with their grandmoters and/or grandfathers. About a half of the young people visit their grandmoters and/or grandfathers living in the same city in all days, or once or twice in a week. On the other hand, the ones, who visit ther grandmoters and/or grandfathers living in another city once in a year or twice/three times in a year constitutes, constitute the half of the sampling young people. The most preferred meeting type is home visit. 173The young people living with their grandmoters and/or grandfathers consult to their grandparents more than the ones not living with their grandparents. The young people, who filled the questionaire, mostly consult to their parents. Most of the grandparents of the sampling young people live in their own house. A half of the young people would like their parents to live in a separate house when they become old and majority of the young people stated that they will live in their own separate house when they become old. About a half of the young people could not give an answer to whether their grandparents are pleased with their lifes, whereas a half of it expressed that their grandparents are pleased with their lifes. More than a half of the young people defined the old person with the one who is older than 65. Approximately all of them defined the old person with negative attributes such as dependant, ill, physically deprieved, lonely, bad- tempered and the one, who interferes in the affairs of other people. Almost all of the young people would like the old people to retire and the young people to work replace the old ones. More than a half of the sampling people could not anticipate their lifes when they become old, whereas almost all of them agree on that they should take some precautions in order them to be safe in their old ages. 174Almost all of the young people stated that life in old ages depends on the personality. This conforms to the Continuity Approach. Nearly all of the sampling people expressed that they help the old people in crossing the road and in carrying the packets, and they give their place to old people in public transport vehicles. Lastly, all of the young people stated that the young and old people have incompatible goals. 175