Yunanistan'da ulusal kimlik oluşumu ve dış politikaya etkileri
The creation of national identity in Greece and its effects on foreign policy
  1. Tez No: 159837
  2. Yazar: OUTKOU KIRLI NTOKME
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Son yıllarda“etnisite çalışmaları”sosyal bilimlerin her alanınında araştırma ve analiz konusu olmuştur. Fakat,“etnik”,“etnik kimlik”ve etnisite çalışmalarında yer alan diğer terimler üzerinde genel kabul gören bir tanımın olmaması kavram kargaşası yaratmaktadır. Ayrıca bu terimlerin, incelenen disiplene göre farklı anlam taşıması ve değerlendirilmesi, ulus ve milliyetçilik kavramlarıyla da bağlantılı olması objektik tanım ve yorumu güçleştirmektedir.“Etnik kimlik”, tıpkı birey kimliği gibi dinamik ve değişken yapıya sahiptir ve her toplum için kendi kimliği en özel ve üstün kimliktir. Yunan ulusal kimliğini etnik kimlik temelinde değerlendirildiğine bir evrim sürecinden geçerek günümüzde şekline ulaşmıştır. Bu evrim sürecinde çeşitli travmalar, seçilmiş zaferler ve mağlubiyetler, mitler Yunan etnik kimliğinin şekillenmesinde etken olmuştur. Ulusu bir arada tutmak için yaratılan“öteki”Yunanistan'ın kuruluşundan itibaren Türk kimliği olmuştur. Travmalar sonucunda oluşan“öteki”olgusu, özellikle İstanbul'un Osmanlı orduları tarafından fethi, Megali İdea'nın felaketle sonuçlanması ve son olarak Kıbrıs Banş Harekatıyla Türkiye ve Türkler zamanla hem Yunan iç siyasetini hem de Yunan dış politikasını belirleyen bir hal almıştır. Böylelikle milliyetçi bir çizgide gelişen Yunan dış politikası Türkiye'den gelen tehlikeyi engelleme temelinde gelişmiştir. Fakat Soğuk Savaş sonrasında da aynı çizgide sürdürülen dış politika başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Burada ülkede Uluslararası İlişkiler disiplinin geç gelişmesi ve uluslararası ilişkiler teorilerinin kendilerine özgü yorumlanması da etkili olmuştur. Son yıllarda milliyetçi çizgiden daha ılımlı yönde şekillenen ve çağdaş Yunan dış politikası olarak tanımlanan bu politikanın da öncelik konusu yine Türkiye'dir ve Yunan toplumu için Türkiye ve Türkler hala“öteki”rolündedirler. 119
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the recent years“ethnicity works”has been a subject of research and analysis of the whole areas of social sciences. But due to the fact that there is not a generally accepted definition of the concepts such as“ethnic”,“ethnic identity”and other concepts used in these works, there is a definition confusion. Also because of the fact that these concepts are also interrelated with concepts such as“nation”and“nationalism”becomes more difficult to make an objective definition.“Ethnic identity”like the identity of a person is dynamic and for every group its own identity is special and superior. When we consider the Greek national identity with regard to Greek ethnic, it comes out that the Greek ethnic identity has passed through a period of evolution until its current shape. In this period of evolution diffrent traumas, chosen victories and defeats, myths have been effective. Since the establishment of modern Greece, in order to keep the nation together the created“other”has been the Turks. Especially traumas such as the Fall of Istanbul to the Ottomans, the disasterous result of the Megali Idea and finally the Peace Operation of Cyprus, by time became influential on defining the internal and foreign policies of Greece. Thus, the establishment of Greek foreign policy has been based on nationalism in order to prevent the threat coming from Turkey. But the continuation of this nationalistic foreign policy at the aftermath of the Cold War resulted to failure. The late development of the discipline of International Relations and the interpretations of the international relations theories according to themselves has been also effective for this failure. Latelly the Greek foreign policy which is defined as modern, is more moderate. But the main objective of this moderate and realistic Greek foreign policy is still Turkey and for the Greek people the Turks are still the“other”. 120