Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında mülkiyet hakkı ve Türkiye
The right of property and the case of Türkey in the light of European Court of Human Rights' decisions and judgements
  1. Tez No: 159838
  2. Yazar: TÜRKAN HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu tezde üç çalışma düzeyi belirlenmiştir: İlkinde, genel olarak mülkiyetin ne ifade ettiği ve hangi argümanlarla neden meşrulaştırıldığı konusu ele alınmıştır. Müteakip bölümde, AİHS öncesindeki uluslararası düzenlemelerde ve AİHS sisteminin içerisinde mülkiyet hakkının nasıl düzenlendiğine değinilmektedir. Ayrıca AİHM'nin mülkiyet hakkıyla ilgili bir davada nasıl bir test uyguladığı ve uyguladığı kuralların genel çerçevesi belirlenmiştir. Son bölümde ise Türkiye aleyhine mülkiyet hakkı ihlali gerekçe gösterilerek yapılan başvurular Kıbrıs, enflasyon, köy yakma ve boşaltma (terörizm), parti kapatma ve çöplük patlaması konularında sınıflandırılarak incelenmiştir. 189
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Three working levels are designated for this thesis. In the first level, the issue what property means generally and why and by which arguments it has been justificated had been tackled. In the subsequent part it had been mentioned of the international provisions before ECHR and the right of property in the system of ECHR. Furthermore, it had been determined what kind of test the ECHR applies in a case relating to property right and the general context of the rules applied. In the last part the applications against Turkey claiming property right violations had been scrutinized by being classifying inta issues of Cyprus, inflation, village burnings and evacuations (terrorism), dissolutions of political parties and dump explosion. 190