Müzakere sürecinde Türkiye'deki havayolu şirketlerinin Avrupalı rakipleri karşısındaki rekabet gücü ve analizi
On the negotiation progress, in Turkey, airline companies competition power and analysis versus European competititors
  1. Tez No: 208963
  2. Yazar: ERSAN CELAL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Havayolu tasımacılıgı, gerek hızı gerekse sahip oldugu teknolojik imkânları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri durumuna gelmistir. Bu sektör, dünyayı küçülterek, ülkeleri ve insanları yakınlastırır, ülkeler arasındaki ekonomik faaliyetleri kolaylastırarak dünya ekonomisinin gelisimine katkıda bulunur. Küresellesme ile birlikte, havayolu tasımacılıgı da ulusal sınırları asarak küresel bir faaliyet konumuna gelmistir. Bununla beraber, bu sektörde rekabet kavramı da öne çıkmıstır. Havayolu tasımacılıgı alanında, isletmeler ayakta kalabilmek için diger isletmelerle rekabet edebilmelidirler. Bunu saglayabilen isletmeler, uzun süre hizmet edebilecektir. Türkiye, AB ile müzakere sürecinde ulastırma baslıgı altında yer alan havayolu ulastırmasında faaliyet gösteren havayolu isletmelerinin Avrupalı havayolu isletmeleri ile rekabet edebilir konuma gelmesini saglamalıdır. Çalısmanın ilk bölümünde, havayolu tasımacılıgının genel yapısı ile dünyada, AB'de ve Türkiye'deki mevcut durum ve beklentilere yer verilmistir. kinci bölümde ise, Türkiye'deki havayolu tasımacılıgı sektörünün yasal mevzuatı anlatılmıstır. Ayrıca Türkiye'deki bazı havayolu sirketleri ayrıntılı olarak incelenmistir. Son bölümde ise, AB'deki havayolu tasımacılıgı sektörüne yer verilmistir. AB'deki yasal mevzuat, rekabet kurallarıyla ilgili olarak anlatılmıstır. AB'nin bazı bayrak tasıyıcısı olan havayolu sirketleri incelenmistir. Tüm veriler ısıgında Türk havayolu sirketlerinin Avrupalı sirketler karsısındaki rekabet gücünü ortaya koymak, müzakere sürecinde ulastırma alanına katkı saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
Air transport is one of sectors which the fastest growing of the world due to both speed and technological possibilities. This sector is become close to countries and people by making the world smaller, and assist in developing of the world economy by facilitating economic activities between countries. Air transport became a global activity by going beyond national boundries with globalisation. Then, competition concept was important on this sector. Airline companies are able to compete to live with the other companies on the air transport sector. Companies which are able to do this, will serve for a long time. Turkey has to provide to compete companies which is activate on the air transportation which is under transport headline with European airline companies on negotiation process with Euopean Union. At the first chapter of this project, general structure of air transport and present situation and expectations were said in Turkey, European Union and the world. At the second chapter, in Turkey the laws of air transport sector was told. Also, in Turkey some airline companies were examined in detail. At the last chapter, in the EU air transport sector was said. The laws of the EU was told about concerning competition rules. EU?s some airline companies which is flag carrier were examined. Under all data, determining competition power of Turkish airline companies versus European airline companies will assist in transport on the negotiation process.