İmplant destekli iki farklı sabit üst yapı tasarımının kemikte oluşturduğu stres dağılımının farklı kemik tiplerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the stress distribution generated by two different implant supported fixed superstructure designs in different bone types
- Tez No: 159860
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ BURGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Dental implant destekli protezlerin uzun süreli başarısında birinci derecede önemli olan osseointegrasyonun devam ettirilmesinde uygulanan protetik üst yapı tasarımlarının ve kemik dokusunun kalite ve kantitesinin rolü çok önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda implant destekli konvansiyonel ve kanat uzantılı köprü tasarımlarına vertikal, lateral ve oblik kuvvetler uygulandığında mandibulada oluşan stres yoğunlaşmalarının kemik kalitesine bağlı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda oluşan stres miktar ve dağılımlarının değerlendirilmesinde sonlu elemanlar stres analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla dişli insan mandibulasından bilgisayarlı tomografi yardımı ile elde edilen kesit görüntüleri kişisel bilgisayara aktarılarak bilgisayar programı ile mandibulanın kontür çizgileri belirlenmiştir. Daha sonra MSC. Marc Mentat 2005 (MSC. Software Corporation, 2 McArthur Place, Santa Ana, California 92707 USA) ön/son işlemci sonlu elemanlar stres analiz programı ile mandibulanın ağ yapısı oluşturulmuştur. Bu programla dört değişik kemik özelliğindeki mandibula modellenerek 34, 36 no'lu dişler bölgesine yerleştirilen implantlarla desteklenen konvansiyonel köprü tasarımı ve 35, 36 no'lu dişler bölgesine yerleştirilen implantlarla desteklenen kanat uzantılı köprü tasarımları oluşturulmuştur. Bu tasarımlara vertikal, lateral ve oblik kuvvetler uygulanarak implantların çevresinde oluşan von Mises streslerinin miktar ve dağılımları değerlendirilmiştir. Analizlerden elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda kemik tiplerine ve üst yapı tasarımlarına bakmaksızın en yüksek miktardaki streslerin implantların çevresindeki servikal kemik bölgesinde yoğunlaştığı görülmüştür. Uygulanan fonksiyonel kuvvetler sonucu oluşan stres yoğunlaşmaları üst yapı tasarımları açısından değerlendirildiğinde konvansiyonel tasarım kanat uzantılı taşanına göre daha avantajlı olduğu bulunmuştur. Ancak kanat uzantılı köprü tasarımı, tip 1 ve tip 2 kemik kalitesinde diğer kemik kalitelerine oranla tercih edilir bulunmuştur.Stres yoğunlaşmasında kemik tipinin üst yapı tasarımlarına göre daha önemli olduğu bulunmuştur. Kemik tipleri açısından en yoğun kemik olan tip 1 kemikte her iki tasarımda da en düşük miktardaki stresler tespit oluşurken, en düşük yoğunluktaki tip 4 kemikte her iki tasarımda en yüksek streslerin oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The design of prostheses and the quality and quantity of bone tissue play very important role in the maintenance of osseointegration which is primarily important for the long-term success of dental implant supported prostheses. Therefore, the purpose of our study is to evaluate stress concentrations occured in the mandible due to application of vertical, lateral and oblique forces to implant supported conventional bridges and to implant supported cantilever bridges, with regards to bone quality. In our study finite element stress analysis method has been used to evaluate stress concentration and distribution. For this purpose cross-cut images obtained from a dentate human mandible by using computerized tomography have been transferred to personal computer and contour of mandible has been generated by shareware software programme. After that using pre and post-processing finite element analysis programme, MSC. Marc Mentat 2005 (MSC. Software Corporation, 2 McArthur Place, Santa Ana, California 92707 USA), the mesh structure of mandible has been performed. With this programme, mandibles having four different bone properties have been modelled and two implants have been placed to the regions of the teeth number 34 and 36 to support a conventional bridge and two implants have been placed to the regions of the teeth number 35 and 36 to support a cantilever bridge. After the application of vertical, lateral and oblique loads to these bridge designs, the amount and the distribution of von Mises stresses within the bone around implants have been evaluated. According to the evaluation of findings obtained from the analyses, regardless of bone types and prostheses designs, the maximum stress concentrations have been observed at the cervical region of the bone around implants. When stress concentrations occured due to application of functional forces are evaluated with regards to prosthesis designs, conventional bridge design has been found more advantagous than cantilever bridge design. But cantilever bridge design has been found more preferable in type 1 and type 2 bone qualities than the other bone qualities. With regards to stress concentrations, bone type has been found more effective thanbridge design. When bone types are compared, minimum stress concentrations were occured in type 1 bone which is the most dense bone and maximum stress concentrations were occured in type 4 bone which is the least dense bone for both bridge designs.