Kur'ân perspektifinden mü'min ahlâkına uygun olmayan tutum ve davranışlar
Attitude and behaviors that are not in accordance with the morals of a believer from the Qur'an's perspective
  1. Tez No: 967540
  2. Yazar: SENA NUR ALKOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANSUR YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsan fıtratı gereği yaşamı boyunca mutluluğa ve huzura ulaşma amacındadır. Bu hususta Kur'ân-ı Kerim birey ve toplum düzeninin devamlılığı ve huzuru için birçok ilke belirlemektedir. Bu ilkelere genel olarak ahlâk denilmektedir. Ahlâkın insan hayatı için vazgeçilmez olarak görülmesi nedeniyle çalışmanın konusunu ahlâkî özellikler oluşturmaktadır. Ahlâkî esaslar gerek olumlu özellikler gerek olumsuz özellikler olarak birçok ayette bahsedilmiştir. Bu çalışmada üzerinde durduğumuz husus yasaklanan özellikler olmuştur. Bu kapsamda Kur'ân-ı Kerim'in ahlaka vermiş olduğu büyük önem ayetler çerçevesinde ele alınmıştır. Mü'minlere hangi ahlâkî zaafların yasaklandığı tefsir ve hadisler çerçevesinde açıklanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kur'ân'da ahlâkın temel ilkelerine, mü'minlerin yükümlülüklerine ve mü'minin sakınması gereken ahlâkî zaaflara değinilmiştir. İkinci bölümde ise yasaklanan özelliklerin bireyde ve toplumda oluşturmuş olduğu olumsuz etkilerin neler olduğundan, bunlara karşı alternatif ahlâkî davranışlardan ve sakınılması gereken kötü özelliklerden nasıl uzaklaşılacağından bahsedilmiştir. Konuyla ilgili müfessirlerin görüşlerine ve hadislere de yer verilmiştir. Bu şekilde konuların daha verimli inceleneceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human nature aims to achieve happiness and peace throughout their lives. In this regard, the Quran determines many principles for the continuity and peace of the individual and social order. These principles are generally called morality. Since morality is seen as indispensable for human life, the subject of the study is moral characteristics. Moral principles are mentioned in many verses as both positive and negative characteristics. The subject we focused on in this study was the prohibited characteristics. In this context, the great importance that the Quran gives to morality is discussed within the framework of verses. The weaknesses that are forbidden to believers are explained within the framework of tafsir and hadiths. The study consists of two parts. In the first part, the basic principles of morality in the Quran, the obligations of believers and the weaknesses that believers should avoid are discussed. In the second part, the negative effects of the prohibited characteristics on the individual and society, alternative moral behaviors against them and how to stay away from the bad characteristics that should be avoided are mentioned. The opinions of commentators and hadiths on the subject are also included. It was thought that the topics would be examined more efficiently in this way.