Yatırım uyuşmazlıklarının çözümü: ICSID tahkimi
Settlement of investment disputes: ICSID arbitration
  1. Tez No: 159866
  2. Yazar: ÖZGE ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Sınırların kalktığı, rekabetin arttığı günümüzde, belli bir gelişmişlik düzeyinin yakalanmasında doğrudan yabancı yatırımların önemi yadsınamaz. Çalışmamız, genel bir çerçevede, yatırım ilişkilerinde; yatırımların teşvik edilmesini ve korunmasını, yatırım uyuşmazlıklarının nedenleri ile çözüm yöntemlerini ortaya koymakta ve ICSID'in özerk ve bağımsız niteliği çerçevesinde yatırım uyuşmazlıklarının çözümünde izlenen ICSID tahkim usulünü ele almaktadır. Uyuşmazlıkların çözümünde ICSID tahkiminin rolü ve ICSID tahkim sürecinde ortaya çıkan hukukî sorunlar, ICSID Sözleşmesinin hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. Öte yandan, Türkiye'nin davacı olarak yer aldığı ve esasında Türkiye'nin dahil olduğu ilk ICSID tahkimi olan“Konya Ilgın Dâvası”olarak anılan dâvada hakem kurulunun yetki konusunda verdiği karar Türkiye bakımından büyük önem taşımaktadır. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of foreign direct investment can not be denied in today's world, which the borders have been narrowed and competition amongst States has increased. In this study, the protection of foreign direct investment has been examined in a broader sense together with the grounds for investment disputes and the methods for settlement of disputes. Moreover ICSID arbitration procedure has been reflected in respect of the Center's independent character. The role of ICSID Arbitration and the legal problems faced through the arbitration process has been inspected with regard to the provisions of the ICSID Convention. Furthermore, the decision on jurisdiction of the tribunal in the“Konya Ilgın Case”where Turkey is respondent, is of great importance to Turkey. 113