The development of international arbitration on bilateral investment treaties: Disputes between states and investor, ICSID cases against Turkey regarding energy sector
İkili yatırım anlaşmalarına ilişkin uluslararası tahkimin gelişimi: Devletler ve yatırımcılar arasındaki uyuşmazlıklar, enerji sektörüne ilişkin Türkiye aleyhine açılan ICSID davaları
- Tez No: 994002
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW TETTENBORN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yatırım uyuşmazlıklarına ilişkin uluslararası tahkimin gelişimini analiz etmektedir. Son yıllarda, İkili Yatırım Anlaşmaları'nın (BIT) ihlali nedeniyle yatırım tahkimlerinin sayısında olağanüstü bir artış olmuştur. Bu anlaşmalar, yabancı yatırımcılara yatırım güvenliği ve yatırım tarafsızlığı sağlamak için maddi ve usuli kurallar içermektedir. Özellikle, çoğu BIT, yatırımcıların ev sahibi devletleri doğrudan dava etmelerine olanak tanıyan yatırımcı-devlet uyuşmazlıklarının çözümü hükmüne sahiptir. Türk BIT deneyimini analiz eden bu çalışma, çeşitli yatırımcı-devlet uyuşmazlıklarının çözümü hükümlerinde farklı yaklaşımlar kullanıldığı sonucuna varmıştır. Dolayısıyla, bu hükümlerin ifadeleri önemlidir. Ayrıca, ICSID tahkimi, etkili bir sisteme sahip olması ve diğer uluslararası ticari tahkim türlerinden farklı özelliklere sahip olması nedeniyle, çoğunlukla BIT'lerin uyuşmazlıkların çözümü hükümlerine dahil edilmiştir. Bu tez, ICSID'nin temel özelliklerini incelemekle kalmayıp, ICSID tahkim kurallarında yapılan son değişiklikleri de incelemektedir. Son olarak, enerji sektörü ile ilgili Türkiye aleyhine açılmış ve sonuçlanmış ICSID davalarını analiz ettikten sonra, bu çalışma, ICSID'nin yatırım uyuşmazlıklarına ilişkin uluslararası tahkimin gelişmesinde önemli bir role sahip olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses developments of international arbitration on investment disputes. Recent years, there has been an extraordinary increase in the number of investment arbitration for breach of Bilateral Investment Treaties (BITs). These treaties include substantive and procedural rules to provide investment security and investment neutrality to foreign investor. In particular, most BITs have investor-state dispute settlement provision which allows investors to sue host states directly. Through analyzing the Turkish BIT experience, this study concludes that there are different approaches that utilized in various investor-state dispute settlement provisions. Thus, the wording of these provisions is important. Furthermore, the ICSID arbitration is mostly incorporated into BITs dispute settlement provisions since the ICSID arbitration has an effective system and different characteristics from other types of international commercial arbitration. This dissertation examines not only the main features of the ICSID, but also the recent amendments made to the ICSID arbitration rules. Finally, after analyzing the concluded and pending ICSID cases against Turkey regarding energy sector, this study concludes that the ICSID has an important role for the development of the international arbitration on investment disputes.