Toplum sözleşmesi paradigması ve anayasaların ruhu
The paradigm of the social contract and the spirit of constitutions
- Tez No: 159871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT SANCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Esgün, İbrahim Uğur, Toplum Sözleşmesi Paradigması ve Anayasaların Ruhu, Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mithat Sancar, 202+IVs. Bu çalışma; toplum sözleşmesi ile ilgili teorilerin, kendi aralarında bir çok farklılıklar barındırmasına rağmen bir paradigma olarak incelenmesini içermektedir. Bunun nedeni, klasik ya da çağdaş tüm teorilerin toplumun kuruluşunu ya da anayasaların oluşturulmasını bir sözleşme modeliyle açıklanmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, sözleşme konseptinin politik olarak Kapitalizmle, ideolojik olarak da Liberalizm ile bağlantı noktalarım göstermeyi amaçlamıştır. Ayrıca; anayasaların birer toplum sözleşmesi olmasından çok, toplum-içi çıkar çatışmaları, sınıflar arası mücadeleler ve yöneten-yönetilen geriliminde galip çıkan güçlü tarafın galibiyet manifestosu olarak algılanması gereğini vurgulamıştır. Buna paralel olarak; anayasaların demokratik ya da hukuksal süreçlerde kurulduğunu değil; daha çok, hukuk ve demokrasi dışı süreçlerle oluşturulduğunu göstermeye çabalamıştır. Yani bu çalışmanın teması, anayasaların yaratılmasının hukuk ve demokrasinin bir ürünü değil, tersine hukuk ve demokrasinin olsa olsa anayasanın yarattığı birer ürün olduğu üzerinedir. Öyleyse anayasalar, öncelikle birer hukuksal ve demokratik metinler değil; bazılarında demokrasi ve hukuk devletine güvenceler getirebilen, bazılarında da tam tersi, hukuk ve demokrasi adına bu iki konseptin içini boşaltabilen birer politik metindir. Dolayısıyla, modern ulus-devletler döneminde anayasa aracılığıyla kurulan hukuk sistemi, aslında öncelikle kapitalizmin ekonomik ve ideolojik değerleri üzerinde yükselen ve bu değerleri pekiştirip koruyan politik bir üründür. Çalışmanın Birinci Bölümü, Toplum Sözleşmesi Paradigmasının felsefi bakımdan anlaşılması için kavramsal ve tarihsel bir çerçeve oluşturmuştur. Bu bağlamda norm, normatiflik, hukuk, yasa, anayasa; topluluk, toplum, devlet, sözleşme kavramlarını irdelemiş ve sonrasında insanlık tarihi bakımından toplum ve yönetim sistemlerinin gelişimi, topluluktan topluma ve modern ulus-devletlere geçiş ve anayasa yapım süreçleri incelenmiş ve ardından da toplum sözleşmesi teorilerinin eski çağlardan bugüne gelişim seyri aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümü'nde, bağımsız olarak anayasacılık süreçleri ele alınmış; anayasaların yöneten ve yönetilenler bakımından gerekliliği; devlet, iktidar ve demokratik süreçlerle ilişkisi, (bağlantılarını)“Asli-tali Kurucu İktidarlar”ve“Anayasa Yargısı”gibi Anayasa Hukuku kavramları çerçevesinde irdelenmiştir. Çalışmanın Üçüncü ve son Bölümü'nde ise, bu kez“anayasa”ile“toplum sözleşmesi”kavramı ya da olguları arasındaki bağıntı araştırılmış ve Toplum Sözleşmesi Paradigması 'nın teoriye ve pratiğe olan katkıları ile anayasacılık süreçlerini açıklamakta yetersiz kalan yönleri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Esgün, İbrahim Uğur, The Paradipm of The Social Contract And The Spirit of Constitutions, Ph.D Thesis, Advisor: Assistant Prof. Mithat Sancar, 202+ IVp. This study comprehends the theories on social contract, the examination of these theories as a paradigm -despite various differences they have in between. That is for, all theories, whether classical or contemporary, describe the foundation of society or the formation of constitutions by a model of contract. This study, therefore, aims to reveal the connection points that the concept of contract includes, politically with Capitalism, and ideologically with Liberalism. Furthermore, it is highlighted that constitutions should be perceived not only as a social contract each, but also as conflicts of interest within society, struggles between classes and manifestations of victory of the prevailing party to the dispute of the ruler and the ruled. Parallel to that, it is sought to demonstrate that constitutions are not formed by democratic or legal processes, but rather by illegal and undemocratic processes. That is to say, the theme of this study is about creation of constitutions not being products of law and democracy; if anything, law and democracy merely being the products that the constitutions do create. In that case, constitutions are not primarily legal and democratic texts, but political ones some of which bringing guarantees for democracy and the rule of law, and some on the contrary, undermining the two concepts in the name of law and democracy. Consequently, legal systems constructed by constitutions in modern nation-state era, actually are primarily political products raising on economic and ideological values of capitalism, reinforcing and maintaining these values. The First Chapter of the study sets a Conceptual and Historical framework for a philosophical understanding of Social Contract Paradigm. In this context, concepts of norm, normativity, jurisprudence, code, constitution; community, society, state, contract are studied and following that the development of systems of society and governance throughout history of mankind, processes of transition from community to society and to modern nation-state and constitution making are examined and lastly it is tried to present the course of development of social contract theories from bygone ages to our time. The Second Chapter of the study deals with constitutionalism processes independently, and discusses the necessity of constitutions for the rulers and the ruled, its connections with state, power and democratic processes within the borders drawn by constitutional law terms such as basic-secondary Constitutional Powers and constitutional judgment. In The Third and the last Chapter of the study, this time the bonds between constitution and concepts and facts of social contract are inquired and it is sought to display the contribution of the Paradigm of the Social Contract to the theory and the practice and its insufficient parts in explaining constitutionalism processes.