20. yüzyılın ilk yarısında Japon sanayisinde AR-GE çalışmaları
R and D activities in Japan's industry in the first half of the 20th century
  1. Tez No: 159872
  2. Yazar: MERTER ORTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PULAT OTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZET Bu tezde Japonya'nın teknoloji ve bilim devleti olmasındaki etkenlerden biri olan AR-GE'nin, 20. yüzyıldaki gelişiminin ve sanayi kuruluşlarının çalışmalarının irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, AR-GE için gerekli şartlar ortaya konmaya çalışılmış ve gerekli insan kaynağının oluşturulması için yapılan çalışmalara değinilmiştir. Savaş - AR-GE ilişkisi ile AR-GE çalışmalarına katkıda bulunan iki sanayi kuruluşundan örneklerin de verilmesiyle konunun daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. 69
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT In this thesis, discussing the R&D activities of Japan in the first half of the 20th century has been aimed to understand the key factors of Japan as a science and technology giant. Thus, the conditions of R&D progress and the works for supplying the human resources are mentioned. To increase the clarity of the subject, the war and R&D relation is explained. Moreover, two case studies are also used to show the R&D activities in companies. 70