Bölgesel kalkınma ajansları
Regional development agencies
  1. Tez No: 159884
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Günümüzde bölgesel kalkınma politikalarının ülkelerin makro politikalarında önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. 1970'li yıllardan bu yana dünya ekonomisinde gözlenen küreselleşme olgusu bölgesel kalkınma konseptinde ve politikalarında önemli değişiklikleri de beraberinde getirmiştir. Yeni bölgesel kalkınma anlayışında yerel dinamiklerin tespiti ve harekete geçirilmesi büyük önem kazanmıştır. Avrupa Birliği bölgesel sorunların giderilmesi için tüm üye ülkeler ile bölgesel politika alanında ortak bir çalışma yapmaktadır. AB 'ne üye ülkelerde var olan bölgesel sorunlar tüm aday ülkelerde de görüldüğünden, AB bu ülkelerin de bölgesel sorunlarının giderilmesi için bütçesinden kaynak ayırarak mali destek sağlamaktadır. Türkiye tüm aday ülkeler arasında bölgesel sorunları olan ülkelerden bir tanesidir. Bölgeler arasındaki farklılıkların giderilebilmesi için uzun yıllardan beri kalkınma planların da bölgesel politikalara yer vermiştir. Ancak bu politikalar olumlu sonuçlarını geç vermektedirler. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan tüm raporlar da Türkiye'nin bölgelerarası farklılıkları gidermeye yönelik bölgesel politikalar geliştirdiği ancak politikaların uygulanmasında başarılı olunamadığı belirtilmektedir. Yine AB Komisyonu tarafından hazırlanan raporlarda Türkiye'nin NUTS sistemini uygulamaya koyması ve Bölgesel Kalkınma Ajanslarını kurması tavsiye edilmiştir. Türkiye'de 2005 yılı ocak ayında Bölge Kalkınma Ajansları ile ilgili kanun tasarısını meclise sevk etmiştir. Bu çalışmanın temel amacıda kurulması planlanan Bölgesel Kalkınma Ajanslarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, it is believed that regional development policies have been very important concept in macroeconomic policies of the countries. On the other hand, since 1970's globalization process in the world economy has brought substantial changes about the regional development concept and policies. Thus, activating and establishing local dynamics have been important in the perception of the new regional development concept. In the European Union, every member state has been working together to solve regional problems under the regional policies. Since the candidate states have also these kinds of problems, the Union has to spare funds in its budget. Turkey is one of the country which has regional problems among all of the candidate countries. That is why regional policies has been put in every planning programs for years. But positive results have been slow. Every report of the Union states that Turkey has developed regional policies to eliminate regional differences but unsuccessful in implementing these policies. Again at the report of the Union states that Turkey should put the system of NUTS and Regional Development Agencies into practise so Turkey sendt the draft of law about Regional Development Agencies to T.N.A. (the Turkish National Assembly). In this context, the main aim of this study is to investigate the regional development agencies. 146