Bölgesel kalkınma ajansları ve Türkiye uygulaması
Regional development agency and their application in Turkey
- Tez No: 214758
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı bölgesel kalkınma ve bölgesel gelişme kavramlarını ele alarak bölgeler arasındaki dengesizliği açıklamak; ve bu dengesizliği gidermede bir yol olarak düşünülen Kalkınma Ajanslarının Türkiye'deki yapısını ve uygulanabilirliğini incelemektir. Bölgesel Kalkınma Ajansları kavramı ilk kez 1999 Helsinki Zirvesi sonrasında ele alınmıştır. Daha sonra 2003 yılı Katılım Ortaklığı belgesinde Kalkınma Ajanslarının kurulması öngörülmüştür. 19 Ocak 2005 tarihinde TBMM Başkanlığı'na sunulan ?Bölgesel Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı? 25 Ocak 2006 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiş, 08 Şubat 2006 tarihinde de Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kalkınma Ajansları Türkiye'de dışa vurumları tam olarak kestirilemeyecek kadar yeni bir oluşumdur. Ancak mevcut yapılarına bakıldığında bölgesel dengesizliği gidermek ve bölgesel gelişmenin sağlanması için kullanılan önemli araçlardan birisi olsa bile TBMM tarafından kabul edilen kanunda, merkeziyetçi devlet anlayışı ile bağdaşmayan yönetim anlayışı benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain imbalance between regions by handling regional development and regional progress concepts and to examine the structure and feasibility of Development Agencies in Turkey , which are thought as a way of removing this imbalance. The Regional Development Agency concept was mentioned at first after the 1999 Helsinki Summit. Then in 2003, establishment of Development Agencies was projected whit in the Accession Partnership Document. ?The Draft Law of Establishment, Coordination and Duties of Regional Development Agencies? was submitted to Turkish National Assembly Presidency on 19 January 2006, was accepted on 25 January 2005 by the Turkish National Assembly and became effective on 08 February 2006 by publishing in Official Gazette. The Development Agencies in Turkey are so new formations to estimate their outwords. However; looking at the present sturucture of Development Agencies, even they are important instruments of removing regional imbalance and main taining regional progress, a management approach has accepted in the law proced by Turkish National Assembly which is not suited whit.