Sıhhat ve içtimai muavenet vekili Dr. Refik Saydam döneminde sağlık koşulları ve politikaları (1923-1937)
Health conditions and policies of Dr. Refik Saydam, the minister of health, 1923-1937
- Tez No: 159905
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET EMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Sıhhat ve İatimai Muavenet Vekili Dr. Refik Saydam Döneminde Sağlık Koşulları ve Politikaları (1923-1937) Türkiye Cumhuriyeti 'nin ilk Sıhhat ve İçtimai Muavenet Vekili Dr. Refik Saydam 1923 yılında başladığı Vekillik görevini, Ali Fethi (Okyar) Hükümeti zamanında verdiği yaklaşık üç aylık bir ara dışında, 1937 yılına kadar aralıksız olarak sürdürmüştür. Saydam, genç Türkiye Cumhuriyeti'nde sağlık sisteminin yerleşmesine ilişkin önemli çalışmalar yapmıştır. Yeni hastane ve sağlık kurumlarının açılması, eğitimli sağlık personeli sayılarının arttırılması, bulaşıcı hastalıklarla bilimsel esaslar dahilinde mücadelelerin yapılması bu çalışmaların kapsamı içerisindeki konulardır. Dr. Refik Saydam döneminde bu konulara yönelik kanun ve tüzükler yayınlanmıştır. Vekalet'in çalışmalarının yanısıra, diğer doktor ve sağlık personelinin uygulama ve araştırmaları da dikkat çekmektedir. Günümüzdeki tıp branşlarının temelleri de bu yıllarda atılmıştır. Yapılan Tıp Kongreleri ile Türkiye'deki çeşitli sağlık problemleri belirlenmiş ve bunların çözümüne yönelik görüşler sunulmuştur. Tıp Kongreleri Vekalet'in uygulayacağı sağlık politikalarına yol gösterici olmuştur. Dr. Refik Saydam'ın Vekaleti döneminde halk sağlığının korunması ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesi, tıp alanında yeniliklerin uygulanması ve sağlığı etkileyen olumsuz çevre faktörlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik önemli atılımların yapıldığı görülmektedir. 177
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Health Conditions and Policies of Dr. Refik Saydam, the Minister of Health, 1923-1937 Dr. Refik Saydam, the first Minister of Health of the Turkish Republic, was one of the biggest determinant of an individuval scientist's of influence on the Turkish Health modernisation. Major principles and measures of a national health service in Turkey came into force by the Saydam's Ministry in the Atatürk period after 1923. In this period of time, a great number of medical officers of health became involved in policy-making for the Turkish health system. There had also been a general increase in the doctors and other scientists influence over national policy makers of health. With their growing influence, various Turkish research institutions and personel developed better research agendas and scientific research activities. A variety of Health Acts and Regulations introduced by the Ministry of Health in the period under study provided a statutory framework for the state's planning procedures to bring improvement within public health. Public Health Boards set up by the Ministerial sections supervised poor health conditions throughout the country -especially in the remote local areas- and aimed to provide a free medical service for everyone, including free hospital treatment and doctors examination. The Turkish Congresses of health and disease treatment, major national and international trends and problems of health policy were discussed in these 178Congresses. Their scientific and managerial resolutions guided wide-ranging improvement of the structure of health services in Turkey. In the final analysis, Saydam's evolutionary approach to national health services provided an impressive institutional development and embodied a very large contribution to the constructional part of the Turkish health system. 179