Tv kanallarının internet sitelerinde grafik tasarım sorunları ve 'Tv B' için etkileşimli internet sitesi uygulaması
Graphic design problems of Tv channels' WEB sites and an interactive WEB site application for 'Tv B'
  1. Tez No: 159940
  2. Yazar: MÜGE BURCU CODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Televizyon kanallarının internet sitelerinde grafik tasarım sorunlarının araştırıldığı çalışmanın birinci bölümünde, etkileşimli kitle iletişim aracı olan televizyonun internetteki yerini alma süreci ve internet siteleri sayesinde kurulan kitle iletişiminde grafik tasarımın önemi incelenmiştir. İkinci bölümde etkileşimli kitle iletişim araçları, türleri, iletişimde aldıkları rol ve internetin etkileşimli kitle iletişim aracı olarak incelenmesi yer almıştır. Üçüncü bölümde internette yer alan site türleri, bu site türlerinin içerik ve amaçlarına göre sınıflandırılması incelenmiş ve yerli / yabancı 11 farklı televizyon kanalının internet sitesi analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde internette görsel iletişim üzerinde durulmuş; internet sitelerinde grafik tasarım kuralları ile işleve yönelik sayfa tasarımı kurallarına değinilmiştir. Beşinci bölümde araştırma sürecinde elde edilen bilgiler ve gözlemlerin sonucu ışığında“TV B için internet sitesi”projesi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu sonucunda elde edilen veriler Sonuç Bölümü'nde ortaya konmuş ve uygulama projesi ile ilişkilendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Etkileşim, iletişim, internet, televizyon, kitle iletişim aracı
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, in which the graphic designing problems of television channels on web sites are researched, process of the television, an interactive mass communication device, to take its place on the internet and the importance of graphic designing in the assembled mass communication through web sites is researched.. In the second part, analysis of interactive mass communication instruments, their types, their tasks in communication and analysis of internet as an interactive mass communication instrument takes place. In the third part, types of web sites on the internet, classification of these web site types according to their contents and purposes are examined and web sites of 1 1 foreign/domestic television channels have been analysed. In the fourth part, visual communication on the internet is emphasized; graphic designing rules on web sites and functionally oriented web page designing rules are mentioned. In the fifth part, with the help of the result of informations and observations obtained during the research process, the project of“web site for TV B”is designed and applied. The data obtained as a result of Report of Graduate Work of Art Study are displayed and related with application project. Keywords Interactivity, communication, internet, television, interactive mass communication instruments