Analyzing the discourse of political criticism in the Turkish parliament: Linguistic reflections of prejudice and derogation
Türk parlamentosunda siyasi eleştiri söyleminin analizi: Ön yargı ve değer indirgemenin dilbilimsel yansımaları
- Tez No: 159941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN BÜYÜKKANTARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Çok disiplinli bir yaklaşımla hazırlanan bu çalışmada Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan görüşmelerin tutanakları,“diğer gurubu olumsuz kılma”(negative other presentation) stratejisinin yansımaları olan önyargısal ve değer indirgeyici dil kullanım özellikleri bağlamında incelenmektedir. Çalışmanın genel amaçları, meclisimizdeki siyasi eleştiri söyleminin niteliğine ışık tutmak; Türkçede eleştirel düşüncenin ve dil kullanımında incelik stratejilerinin niteliği üzerine yürütülmüş diğer çalışmalara farklı boyutta bir konuyla katkıda bulunmak; elde edilen dilbilimsel bulguları sosyal-psikolojik bağlamda incelemektir. Bu amaca yönelik olarak, Amaç-Hedefli Örnekleme yönteminin (Purposive Sampling) alt kategorisi olan Ölçüt-Temelli Örnekleme (Criterion Sampling) yöntemi kullanılarak Nisan ve Aralık 2004 tarihleri arasında yapılan çeşitli toplantılara ait 12 farklı görüşme tutanağı Internet aracılığıyla sağlanmış (bkz. http://www.tbmm.gov.tr/tutanak/tutanaklar.htm.) ve yapılan dilbilimsel incelemede önyargısal ve değer indirgeyici dil kullanımının sosyolojik ve psikolojik yansımaları da dikkate alınmıştır. Çalışmanın başlıca adımları olarak,“Mantıksal Perspektif (Logical Perspective) başlığı altında İkna Edici Önermeler ve Safsatalar, ”Edimbilimsel Perspektif'(Pragmatic Perspective) başlığı altında İncelik-karşıtı Stratejiler ve Önyargı/Değer İndirgeme Odağı;“Sözbilimsel Perspektif (Rhetorical Perspective) başlığı altında Sözbilimsel Eylemler, Sözbilimsel Yumuşatma Stratejileri ve Sözbilimsel Yönelim çözümlenmiştir. Meclisimizdeki siyasi eleştiri söylemi bağlamında elde edilen sonuçlara göre, önyargı sal/değer indirgeyici ifadelerin ilk izlenimde akılcı argümanlar gibi gözükseler de-aslında bilimsel olarak kategorize edilmiş, bilinçli/bilinçsiz kullanılan mantıksal safsatalar olduğu saptanmıştır. Bulgular (a) farklı siyasi kanatlara (sol-sağ), (b) iktidar partisine ve ana muhalefet partisine mensup olmanın, (c) ilgili siyasi partiler arasında şu anda mevcut olan dengesiz dağılımın çok yoğun ve çeşitli şekillerde önyargısal ve değer indirgeyici söylemlerin ortaya çıkmasında önemli etkenler olduğunu göstermektedir. Diğer yandan sözlü davranışa yönelik -birkaç kısa açıklamadan oluşsa bile, meclis içtüzüğünde yer alan ilgili maddenin parlamento adabına yakışmayacak dilsel kullanımları kontrol eden önemli bir işleve sahip olduğu da izlenmiştir. Çalışmada ayrıntıları izlenecek olan dilbilimsel bulgular, şu andaki Türk parlamentosunun önyargı ve değer indirgeme yönünden sosyokültürel tablosunun çizilmesine de katkıda bulunmaktadır.Anahtar Sözcükler ”diğer gurubu olumsuz kılma", parlamentoda önyargı/değer indirgeme, ikna edici önermeler, mantıksal safsatalar, incelik-karşıtı stratejiler, önyargı/değer indirgeme odağı, sözbilimsel eylemler, sözbilimsel yumuşatma stratejileri, sözbilimsel yönelim.
Özet (Çeviri)
Having a multidisciplinary approach, this study examined the Minutes of the Meetings held in the Turkish Grand National Assembly within the context of features of prejudiced and derogatory language uses as reflections of the strategy of negative other-presentation. The general aims of the study were to throw light on the discourse of political criticism in our assembly; to contribute to other studies on the nature of critical thinking and linguistic politeness strategies with an issue of different dimension; and to scrutinize the linguistic findings under social-psychological context. In this respect, a total of 12 Minutes of varying parliamentary meetings held between April and December 2004, was accessed via internet (see http://www.tbmm.gov.tr/tutanak/tutanaklar.htm.') through Criterion Sampling as a subcategory of Purposive Sampling, and the analysis was made in the light of sociological and psychological reflections of prejudice and derogation. As major steps of the study, Persuasive Propositions and Fallacies were examined under the Logical Perspective, Impoliteness Strategies and Focus of Prejudice/Derogation were examined under the Pragmatic Perspective and Rhetorical Operations, Rhetorical Mitigation Strategies and Rhetorical Orientation were examined under the Rhetorical Perspective. According to the results obtained under the discourse of political criticism in our Assembly, the prejudiced and derogatory expressions were identified to be consciously/unconsciously used fallacies which seemed to be rational arguments at first impression. The findings indicated that (a) being from different political wings (left-right), (b) being from ruling and main opposition party, and (c) the imbalanced distribution of the related political parties were important factors in the emergence of highly intensive and varied prejudiced and derogatory remarks. Moreover, it was observed that though it covered only a few brief explanations on verbal conduct, the related Article of the TBMM internal regulations was seen to have a considerable function to supervise the unparliamentary language uses. These linguistic findings also contributed to draw a sociocultural picture of the current Turkish parliamentary in terms of prejudice and derogation.Key Words negative other-presentation, parliamentary prejudice/derogation, fallacies, persuasive propositions, impoliteness strategies, rhetorical operations, rhetorical mitigation strategies, rhetorical orientation.